„Вицепремиерите на Борисов се скараха за Бюджет 2012", съобщава от първата си страница „Сега"
Основният конфликт при изготвянето на Бюджет 2012 ще бъде около парите за сектор "Сигурност и отбрана". Вицепремиерът Симеон Дянков даде ясен знак, че ще се противопостави на колегата си Цветан Цветанов и ще настоява за орязване на разходите за сигурност и отбрана за сметка на финансирането за образование, наука и култура.

"Основната тема около Бюджет 2012 ще бъде някакво преразпределение на средства от сектор "Сигурност", който включва отбрана, МВР, ДАНС и разузнаването, към образование, култура и наука", обяви Дянков в интервю за Нова телевизия. Според финансовия министър европейската статистика доказва категорично, че финансирането на тези сектори е изкривено. "Не Симеон Дянков е човекът, който ще каже как се разпределя бюджетът на страната!", реагира Цветанов.

"Ние гледаме европейските показатели, според които плащаме най-много за сигурност и най-малко за образование и наука. Трябва да е обратното. За сигурност България заделя около 4% от БВП при средно за ЕС под 1.5%", заяви Дянков. Той даде да се разбере, че преразпределението в сектор "Отбрана" ще е по-малко заради полаганите усилия от военното министерство за оптимизиране на разходите. "Рано е да говорим за конкретно намаление, проектобюджетът тази година ще бъде внесен в края на октомври заради изборите", заяви още финансовият министър. От думите му не се разбра дали ще има номинално намаление на сумите или делът им ще бъде намален за сметка на нарастването на БВП.
Още от статията на „Сега"

„Меркел и Саркози ще спасяват еврото с нов данък", информира от първата си страница „Дневник"
Франция и Германия ще предложат на среща на лидерите от еврозоната през септември въвеждане на данък върху финансовите транзакции между 17-те държави с единна валута, за да се наберат още средства за защита на еврото.

Това заяви френският президент Никола Саркози, след срещата си с германския канцлер Ангела Меркел в Париж. Двамата изброиха и няколко нови общи идеи за задълбочаване на интеграцията в еврозоната. До една година се очаква всички страни с евро да въведат фискален борд, вписан във всяка от 17-те конституции.

Два пъти в годината ще има специални срещи на лидерите на страните от еврозоната, председателствани от президента на ЕС Херман ван Ромпой. Нов съвет за стабилност на еврото "ефективно ще управлява" зоната с мандат от 30 месеца. Той беше наречен още "истинско икономическо правителство за еврозоната" (по думите на Саркози).

Меркел и Саркози са обсъждали и въвеждането на общи ставки за корпоративните данъци в двете страни от 2013г. "Ще очакваме предложение от финансовите ни министри в началото на 2012г.", каза френският президент.
Още от статията на „Дневник"

„Данъчни по яхтите", четем от първа страница на „Стандарт"
Данъчни взеха на абордаж 47 яхти. Лодките са акостирали в пристанищата на курортите Св. Влас и Несебър. Регистрационните им номера са записани от инспекторите на Националната агенция за приходите и са изпратени до Морска администрация, за да се установи кои са собствениците. След това хората на Красимир Стефанов ще проверяват дали официалните им доходи позволяват да се купи и поддържа баровската играчка. Не е изключено на мушката на инспекторите да попадне и Христо Стоичков, чиято яхта често спира на Свети Влас.

Миналата година данъчните атакуваха с хеликоптери луксозни палати и вили. Така принудиха собствениците да си платят данъците, от което в хазната влязоха допълнително 6,5 милиона лева.
Още от статията на „Стандарт"

„Икономиката на еврозоната и ЕС бие спирачки", обобщава от първата си страница „Класа" данните на „Евростат" за второто тримесечие на 2011 г.
Икономическият ръст в еврозоната е намалял до едва 0,2% през второто тримесечие в сравнение с 0.8% през първите три месеца на 2011 година. Същите са цифрите на Евростат и за целия Европейски съюз. На годишна база БВП и на еврозоната, и на ЕС нараства с 1,7%. В САЩ икономиката се е увеличила с 0,3 на сто за второто тримесечие спрямо януари-март, в Япония БВП пада с 0,3 на сто. Най-голямо разочарование будят цифрите за локомотива на европейската икономика - Германия - тя е с растеж от едва 0,1%. Федералната статистическа агенция на Германия ревизира и данните за първото тримесечие до ръст от 1,3%, вместо 1,5%. Франция е с нулев ръст, Испания расте с 0,2%. Първенец в Европа обаче е Латвия, при която икономиката набира скорост до 2,2% от 0,5 на сто в началото на годината.

На общия фон на икономическо забавяне в Европа и България не прави изключение. Евростат потвърди изнесените данни от НСИ в края на миналата седмица за забавяне на ръста у нас през второто тримесечие на годината. Брутният вътрешен продукт (БВП) за периода се е повишил с 1,9 на сто на годишна база при 3,4% за януари-март. А спрямо първото тримесечие икономиката ни расте с едва 0,1%.

Според проф. Гарабед Минасян от Икономическия институт на БАН, цитиран от „Фокус", при две от основните съставки на БВП - вътрешното потребление (потреблението на населението) и инвестициите, имат съществено намаление. В рамките на последните три години на тримесечна основа инвестициите реално спадат с по 15 % всяко тримесечие, което според икономиста е направо катастрофално за икономика като нашата. Единственото, което дава позитивно отражение върху БВП, е търговският баланс, но и при него източниците, които надуват износа, са неустойчиви.
Още от статията на „Класа"

„Камикадзе запали апартамент, вила и автобус", информира от първата си страница „Монитор"
Камикадзе се вряза челно в пълен автобус с хора на пътя от Калотина за София. От удара рейсът, който прибирал български работници от Испания, се взривил и запалил и за секунди машината се превърнала в огнен ад, който едва не отнел живота на 46 души. За щастие единственият загинал бил самоубиецът, чието тяло след катастрофата било премазано и изгоряло до неузнаваемост. Въпреки това обаче криминалистите бързо стигнали до самоличността му. Оказало се, че това е 55-годишният Румен Палавров, който същия ден подпалил последователно вилата си в сливнишкото село Извор и апартамента си в столичния квартал „Стрелбище". След като направил всичките тези поразии, той се качил на стария си „Ситроен", заявил на жена си Йовка, че ще сложи край на живота си и възнамерява да направи това с колата. Сутринта във вторник Румен полетял с бясна скорост към още пушещата си вила в Извор. На около километър преди отбивката за град Сливница той забелязал пълния рейс с хора на фирмата „Юнион-Ивкони".

Не се поколебал и за миг и завъртял волана към него. От удара едното колело на автобуса почти се откъснало, а старият „Ситроен" влязъл наполовина в ламарините, като отклонил тежкото возило право в мантинелата. Заради зверския сблъсък се получил взрив, който за секунди подпалил целия рейс.

„Бях отзад и спях. Чух силен шум от удар и в следващия момент вече бях на земята", разказва Христо, пасажер от автобуса, който бил на гурбет в Испания.

Шофьорите действаха изключително професионално. Благодарение на тях сега сме живи. Отвориха вратите и започнаха да извеждат хората.
Още от статията на „Монитор"

„Храните поскъпнаха с 22% за година", обобщава „Сега" данните на Държавната комисия по стокови борси и тържища
Храните у нас са поскъпнали с 22% само за година, като при захарта и млечните продукти повишението е драстично, обяви Държавната комисия по стоковите борси и тържищата вчера. "Изненадани сме от поскъпването на захарта и млечните храни. Цената на захарта се вдигна със 75%, а поскъпването при сиренето и кашкавала е близо с 40%", заяви шефът на комисията Едуард Стойчев пред "Сега". За първи път комисията не прави анализа си като сравнява цените на 190 продукта, а се е фокусирала само върху 15 стоки, сред които са брашното, захарта, олиото, месните и млечните продукти. Сравнявани са цените от юли м.г. с юли т.г. Успоредно с нашите данни Световната банка разпространи доклад, който показва, че храните в света са поскъпнали с 33% за година.

Анализ на финансовото министерство обаче доказа, че поскъпването на захарта идва не от пазара, а най-вероятно от спекула. Установено бе, че производители и вносители не са вдигали цените, а стойността на продукта на световните борси не е мръднала от 2009 г. Оттогава тон нерафинирана захар струва 600 долара, а рафинираната - 700 долара. В момента килограм захар у нас се продава за около 2.50 лв. при цена на едро 2.25 лв. В съседна Гърция продуктът се търгува за 85 евроцента. "Необосновано е и поскъпването на млякото, сиренето и кашкавала.
Още от статията на „Сега"

"Кой ще спечели от зелената енергийна революция" е заглавието на анализа на „Дневник"
След повече от година тревожни енергийни новини като ядрени аварии, петролни разливи и нарастващи цени на газта може да е стряскащо да научим, че инсталираният ВЕИ капацитет в света вече е надхвърлил този на ядрените мощности. Глобалните инвестиции в чиста енергия, стимулирани от интелигентни, ориентирани към бъдещето национални политики, достигнаха рекордните 243 млрд. долара през 2010, което е с 30% повече от предходната година.
Наистина за по-малко от десетилетие зелената енергетика порасна от нишова индустрия до значителен източник на търговия, инвестиции, производство и създаване на работни места. От 2004 г. насам годишните инвестиции в сектора са се увеличили с впечатляващите 630%. Трябва да направим така, че тази окуражителна тенденция да се запази.
Развитието на зелената енергетика е отражение на разумните политики на най-големите световни икономики в области като научните разработки, финансите и тарифните стимули. Тези мерки, които все още бледнеят в сравнение с подпомагането на конвенционалните изкопаеми горива, в бъдеще ще намалеят паралелно с реализирането на икономии от мащаба и падането на цените. Не сме далеч от момента, когато зелената енергия ще може да се конкурира с въглищата, петрола и газта.
На много места цените на вятърната енергия вече са конкурентни и през последните години тя привлича почти половината (48%) от всички ВЕИ инвестиции в страните от G-20. Това доведе до появата на нови 40 гигавата инсталирана мощност, достатъчни да покрият нуждите на 30 милиона домакинства.
Още от статията на „Дневник"

„Българи купиха 50 кг злато за ден", разкрива „Стандарт"
Над 50 килограма инвестиционно злато са купили българите само за ден от офисите на "Тавекс" в края на миналата седмица, каза управителят на дружеството Благовест Белев. Това е принудило фирмата, занимаваща се с покупко-продажба на злато, да прекрати продажбата за ден и половина поради опасност от изчерпване на наличностите. Те възлизат на общо 400 кг злато за всички нейни офиси по света. Фирмата временно спряла да продава злато, защото доставката на кюлчета, с които да попълни инвентара си, щяла да стане най-рано след три седмици. "Нямаше откъде да намерим. Търговците в ЕС масово пазят златото си - обясни Белев ситуацията. - Борсовият срив доведе до много рязко покачване на цените на златото и страхът от обезценяване на парите мотивира хората да инвестират в него", каза Белев. През миналата седмица златото счупи няколко рекорда, като поскъпна до над 1800 долара за унция, преди цената му леко да се върне. Само за месец златото поскъпна с 9,9% в евро. В резултат вчера курс купува за инвестиционното злато беше 72,39 лв. за грам, а курс продава беше 82,60 лв. за грам.

Инвестиционното злато съществува под две разновидности - монети и кюлчета. Изискванията за монетите е да са произведени след 1800 г. и да са с чистота над 900, т.е. у тях да има поне 90% злато. Кюлчетата за инвестиции, които масово се търгуват в Европа и САЩ, са с чистота 999,9, или с други думи - 99,9% злато. Принципът, по който фирми за търговия със злато определят продажната стойност на кюлчетата, е борсовата цена на златото плюс 4% от нея.
Още от статията на „Стандарт"

"Премиерът даде краен срок до 2012 г. за контрабандата на цигари", съобщава „Класа"
До февруари 2012 г. е крайният срок да не допуснем нито една кутия контрабандни цигари. Това заяви вчера премиерът Бойко Борисов във Варна по време на инспекция на пристанище „Варна-Запад" заедно с шефа на митниците Ваньо Танов. Проверката съвпадна със задържането на 936 мастербокса цигари в мащабна операция на митническите служби на ЕС. „Много съм доволен от работата на митниците, „Гранична полиция" и БОП", заяви Борисов. Той обаче допълни, че шефът на агенцията Ваньо Танов и Мая Коларова, директор на митница-Варна, ще проверят защо началникът на смяната в митницата и негови колеги не са подали навреме сигнал за заловените стоки. Вероятно освен дисциплинарна ще им бъде потърсена и наказателна отговорност, заяви министър-председателят.

По думите му информационната система, която свързва митниците и НАП, работи и вече дава резултати и дори събраните приходи от горива тази седмица са с 37 млн. лв. повече в сравнение с предходната. Премиерът добави, че сегашното правителство отчита десетки и дори стотици пъти повече заловени контрабандни стоки благодарение на новите скенери и техника в митниците. „Целта е да се ограничи човешкият фактор, тъй като ако се попадне на контрабанда на стойност 3 млн. лв., не е никакъв проблем да се дадат 50 хил., 100 хил. или 200 хил. лева на митничаря, тъй като тази контрабанда за една седмица би могла да се реализира в курортен град като Варна", коментира Борисов. По думите му той и Ваньо Танов прилагат различни хитринки, за да следят движението на контрабандите и работят усилено със своите колеги от Европейския съюз.

Шефът на митниците пък подчерта, че от началото на годината заловените количества контрабандни цигари са над 25 пъти повече спрямо миналата година. А през 2010 г. са били 70 пъти по-големи спрямо предходната 2009 г. За залавянето на пратката се работи с други митнически служби от 12 дни, посочи Танов.
Още от статията на „Класа"

„Плащаме 732 лв. средно за парно за двустаен", обобщава „Монитор"
Средно 732 лв. е сметката за парно за едно двустайно жилище в София, показват данните на столичната топлофикация. Те са изготвени на база на изравнителните сметки за периода от миналия май до този април, или между последните две отчитания на топломерите в домовете на абонатите.

Според изчисленията на „Топлофикация  София" за последните дванайсет месеца - от май 2010 г. до края на април 2011 г., средната месечна сметка за парно и топла вода за един двустаен апартамент е 61 лв. За същия период средната цена на парното е 90,136 лв. на мвтч, а потреблението на едно такова жилище се изчислява на 8,14 мвтч на месец.

За сравнение за предходните дванайсет месеца - от 1 май 2009 г. до 30 април 2010 г., при цена за мвтч от 75,162 лв. средната сметка за същото жилище е била 53 лв. Тогава месечната консумация на топлоенергия е била малко по-висока - 8,361 мвтч на месец.

От „Топлофикация София" съобщиха още, че сметките за парно и топла вода през последната зима са със 17 на сто по-високи от тези през предходния отоплителен сезон. В същото време средно претеглената цена на топлинната енергия за отоплителния сезон 2010/2011 г. е била с близо 20 на сто по-висока. По-малкото увеличение на сметките от столичната топлофикация обясняват с оптимизирането на консумацията на абонатите в София.

За едногодишния период от миналия май столичани са потребили с 2,5% по-малко топлина, или общо 3,2 млн. мвтч енергия. Намалението е постигнато при 1 градус по-ниска средна температура на външния въздух (+3,9 градуса) и при увеличение на абонатите с близо 5000.

Освен това след анализа на данните от изравнителните сметки от „Топлофикация София" са изчислили, че над 49% от клиентите трябва да доплащат, а останалите близо 51% ще имат да получават пари.
Още от статията на „Монитор"