
Доларът остава стабилен към еврото, тъй като пазарите са в очакване на решението за лихвеното ниво от ФЕД в 21:15 днес. Анализаторите очакват лихвеното ниво да остане без промяна в 5.25%, като по-важна ще е пресконференцията след срещата, на която ще се търсят сигнали за бъдещата политика на Федералния резерв.
По-слабите икономически данни от САЩ тази седмица върнаха настроенията на инвеститори и анализатори, че следващата стъпка на ФЕД ще е по-скоро надолу, отколкото за покачване на лихвата. За момента обаче, нагласите на пазара са за не промяна на лихвеното ниво до края на годината.
Японският основен борсов индекс Nikkei приключи днешната търговия с 0.46% по-висока стойност, докато европейските акции са на зелено с 0.8% към обяд след доброто представяне на вчерашната американска сесия. Изглежда, че инвеститорския апетит към рисковите инвестиции се засилва.
Австралийският и Новозеландски долар също отскочиха спрямо йената, след като спекулантите продължиха с carry-trade търговията. В началото на седмицата, анализаторите имаха опасения за здравето на капиталовите пазари, но те успяха да превъзмогнат корекцията и отново покачват силно нагоре.
Това накара много инвеститори да си кажат: ако пазарът няма опасения за икономиката и акциите, значи няма и риск поне в краткосрочен план. Така, че най-логичният ход беше carry-trade да продължи да диктува посоката на валутите. Двата най-често използвани валутни кроса от спекулантите използващи carry-trade са австралийски долар/йена и новозеландски долар/йена. Очаква се те да достигнат нови върхове или по-късно днес или най-късно утре.
В момента доларът се разменя за 123.15 йени, като се възстанови от 2-седмичното си дъно отбелязано вчера на 122.21 йени. Еврото в момента е на 165.70 като дава ново заявка за подобряване на рекорда поставен на 166.95 йени. Евро-долар продължава да се търгува в тесен рейндж около 1.3450 в очакване на важните коментари от шефа на ФЕД Бернанке тази вечер.
* Carry Trade - Спекулативна търговия, при която инвеститорите вземат заем във валути с ниска лихва на съответната държава, за да инвестират във валути и финансови инструменти в други държави с по-висока лихва. Печелят именно от лихвения диференциал, отделно от цената.