„Забравете лукса, но харчете", съветва от първата си страница „Стандарт"
Забравете за луксозните почивки и скъпите дрехи, но не спирайте да харчите. Това посъветва българите Каролин Фройнд, съпругата на финансовия министър Симеон Дянков. Оптимизмът е най-добрият лек срещу кризата, твърди американката, която е икономически експерт в Световната банка. Навлиза се в омагьосан кръг, ако хората се затворят вкъщи и не купуват нищо. Това ще се отрази зле на икономиката, заяви г-жа Фройнд пред "Стандарт" в първото си интервю у нас. Тя призна, че със съпруга й не са пръскали пари за скъпи неща и преди кризата. Една от най-ценните вещи на семейството е картина на Кристо, която сега е във всекидневната на дома им в Бояна. Развълнувана съм, защото за първи път ще прекараме Бъдни вечер с майката на Симеон, споделя още Каролин.
Ето и пълният текст на интервюто в „Стандарт"
„Правителството зарадва бизнеса и бедните за Коледа", съобщава от първата си страница „Сега"
Ден преди Коледа кабинетът изненадващо намери 60 млн. лв. за социалните помощи, гласува 25-те милиона за коледните добавки на пенсионерите, даде 15 млн. лв. на военните и подписа пакт с обещание към строителните фирми до края на март 2010 г. да им плати дължимите към 200 млн. лв. Единствено магистратите останаха огорчени, тъй като финансовото министерство не им преведе пари за коледни добавки.
От 60-те милиона за социалното министерство 32 млн. лв. ще отидат за детски надбавки, 21 млн. - за хората с увреждания, а 6 млн. - за помощи за бедни. 1 млн. лв. са предвидени за помощи по закона за закрила на детето. Тези пари, както и 15 млн. лв. за издръжка на военните ни мисии зад граница, са осигурени от икономии на министерства и агенции и няма да доведат до промяна на бюджета. Пенсионерските 25 лева пък ще дойдат от предвидения в бюджета за 2010 г. резерв за реформа на социалното осигуряване, а не както се твърдеше първоначално - от икономии във фонд "Работна заплата" по министерствата.
Не е ясно обаче откъде ще се вземат обещаните на строителния бранш 200 млн. лв. Вчера МРРБ, МФ и Камарата на строителите в България подписаха споразумение, според което до края на март поетапно да бъдат платени дължимите пари на близо 180 фирми за вече извършено строителство на сгради и пътища и за зимно почистване на пътищата. Вчера финансовият министър Симеон Дянков заяви, че за тази цел "ще се използват парите от данъци и акцизи, които ще се събират през следващата година". По закон обаче тези приходи би трябвало да отиват в централния бюджет.
Магистрати от всички нива вчера изразиха недоволството си от факта, че съдебната система не може да ползва спестените от собствения си бюджет 24 млн. лв. Официалната реакция на ВСС гласеше, че "държи на диалога между властите". Председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев обаче заяви, че отказът на МФ да преведе на съдебната власт 24 млн. лв. не съответства на принципа за разделението на властите и е неприемлив за една демократична държава. "Аз лично съм огорчен, че съдиите и служителите, които положиха огромни усилия през годината, са лишени от справедливото възмездяване на техния труд", допълни той.
И други магистрати, които пожелаха да останат анонимни, коментираха, че действията на финансовия министър Симеон Дянков са "публично унижение, на което се ръкопляска". "Ние сме част от държавата и разбираме тежкото й положение, но въпросът е много по-сложен. Съдебният бюджет е независим и веднъж приет от парламента, трябва да се отпусне на системата. Другото е натиск върху нея", възмущаваха се съдии.
Още от статията на „Сега"
„Яне тръгна на пазар за депутати", цитира думите на Волен Сидеров отпървата си страница „Монитор"
Лидерът на РЗС Яне Янев е обзет от парламентарна шопинг мания. Той предлагал по 1 млн. лв. на депутати, които са склонни да напуснат групата си в НС. Разкритието за пазарлъците на Яне направи пред bTV шефът на "Атака" Волен Сидеров. По думите му вече са започнали сондажи към няколко народни представители от неговата група. Набелязани били и избраници от управляващата партия ГЕРБ. Целта според Сидеров била да се създаде хаос и да се предизвикат нови парламентарни избори.
Сидеров повтори твърдението си отпреди дни, че Антон Петров - Хамстера, един от задържаните в операция "Наглите", е в група, която е купувала гласове. Според лидера на „Атака" той е свързан не само с Яне Янев, но и със създателите на проекта РЗС. Сидеров е уверен, че партията е създадена, за да може в определен момент да играе разрушаваща роля. Проектът е създаден от кръга около Станишев, Петко Сертов и служители от ДАНС, известни със своята лоялност към тях, посочи лидерът на "Атака".
Сидеров обяви и нови данни за купуването на гласове за РЗС. Той каза, че в Разградско действали хората на Хамстера Маринчо Малкия и Яхнаджиев. Те работели и ръководели изцяло кампанията на РЗС в този регион. Единият от тях заемал поста на официален координатор на РЗС.
Според Сидеров всички те са свързани със силови групировки, които купуват гласове главно в ромските махали и на други места, където вотът се пазарува най-лесно. Лидерът на „Атака" потвърди написаното от "Монитор", че ДАНС ще разследва схемата за купуване на гласове на РЗС.
Още от статията на „Монитор"
„Гурбетчии спасяват Коледата", разказва „Стандарт"
Гурбетчии ще спасяват коледните празници. Стотици хиляди нашенци от Европа се прибират с пачки в родината, за да посрещнат със семействата си Рождество Христово. Летища и автогари изглеждат като митинг от зората на демокрацията с посрещачи, установи проверка на "Стандарт". Прибиращите се българи носят изкараните в странство пари, с които ще осигурят празничната трапеза, подаръците и евентуални инвестиции за нова кола или вноска за жилища. Именно на гурбетчиите десетки хиляди семейства разчитат, че по Коледа стават чудеса. Особено в разгара на икономическата криза, която всеки усеща по джоба си.
В момента никой не се наема да каже колко пари ще оставят у нас сънародниците ни. "Огромно количество българи, които живеят в чужбина, се прибират за почивните дни", потвърди за "Стандарт" и министърът без портфейл Божидар Димитров.
Терминалът за пристигащи от чужбина полети на летище София вчера се напълни с внуци, които чакаха бабите си от гурбет в странство. В сряда сутринта пъстро множество посрещачи жужеше нетърпеливо до входа за пристигащите, видя "Стандарт". "Добре, че няма отменени полети. Само от Букурещ има два. За тях обаче румънците съобщиха още преди седмица, че не са събрали достатъчно пътници и ще бъдат анулирани. Така че хората са имали време да ползват други авиолинии и да се приберат в България", казаха за "Стандарт" от летищната информация.
"Бабо, как беше полетът", посрещна възрастната дама младо момче. Оказа се, че жената се прибира от гурбет в Гърция. "Пътувах много удобно, времето в Гърция е слънчево. След коледните и новогодишните празници пак се прибирам там, защото има работа. Засега кризата не се усеща", разказа възрастната жена. През това време семейство гурбетчии от Холандия се устремява направо към такситата, като си бута количката с багажи. Никой не ги чака, защото не са от София. "Работя в Холандия в строителството. Там има работа, както и в България. Обаче знаете ли каква е разликата - в Холандия не се циганят за парите и ти плащат всичко, което си изработил. Докато у нас не е така", усмихва се гурбетчията от Холандия, но не пожелава да си кажи името.
В това време куп български студенти, които попиват знания във Виена, се изсипват на терминала. Чакат ги щастливите им родители. Младите хора признават, че докато слушат лекции в странство, не работят, тъй като нямат време. Разчитат на финансите от мама и тате, които пращат пари от България. "Като се изучим и започнем работа, ние ще помагаме на тях", категорични са младите хора. И на уше доверяват, че носят подаръци от Австрия за родителите си.
Още от статията на „Стандарт"
„Хаос цари на столичната автогара преди празниците", разкрива „Сега"
Огромният наплив от напускащи София преди Коледа предизвика огромен хаос вчера на столичната автогара. Оказа се, че почти няма билети за по-натоварените междуградски линии, тъй като повечето са изкупени преди седмици. От автогарата съобщиха, че са пуснали над 70 извънредни линии между 14.00 и 18.00 часа. "Това означава, че над 18 500 души са отпътували или предстои да отпътуват от автогарата", обобщи пред "Фокус" шефът на отдел "Транспорт" Юнал Керимов. По думите му тазгодишният поток от пътници е бил двойно по-голям от този през 2008 г. Той предупреди, че между 8.00 и 14.00 часа днес напрежението ще е още по-голямо, а извънредните автобуси ще са над 80.
Хаосът обаче не свършваше с тръгването от автогарата, тъй като заради големите задръствания в София пътническите автобуси изоставаха с графиците си още преди да излязат от града. ""Имаме закъснение от Централна автогара до "Малашевци" с цял час", уточни Керимов. Той препоръча на хората да не разчитат на сайта на автогарата, за да разберат часовете на отпътуващите извънредни линии, а да се обаждат на телефон 0900 21 000.
От МВР отговориха на блокирания трафик с обичайната мярка - засилено полицейско присъствие по изходите на столицата. Униформени ще регулират потока от коли и на 27, 30 декември и 3 януари, когато пак се очаква хаос по пътищата. По шосето София-Перник ще има временна сигнализация за ползване на две ленти от по-натовареното платно.
Полицаи ще има и по пътищата към зимните курорти около Нова година, където също се очаква засилен трафик.
Още от статията на „Сега"
„Дъщеря на бизнесмен в списъка за отвличане", разкрива „Монитор"
Дъщерята на известен бизнесмен е била в списъка за отвличания на професионалната банда, която МВР задържа. Престъпниците подготвяли похищението на детето на бившия шеф на "Фронтиер" Красимир Георгиев, съобщиха вчера полицейски източници. Оказало се, че човек от бандата с прякор Църо е бил охранител на бизнесмена. Именно гардът обяснил на останалите престъпници, че Георгиев е човек, който има възможност да плати голям откуп за дъщеря си, а охраната му няма да бъде проблем при самото отвличане.
Вътрешният министър Цветан Цветанов също потвърди, че сред бандитите е имало охранител, който е събирал информация за жертвите, но МВР шефът отказа да съобщи името на бизнесмена, чието дете е щяло да бъде нападнато.
"Не бих искал да коментирам коректно имена и хора, специално за бъдещи отвличания, но това, което имахме като информация, е, че един от групата е охранител и охранявайки семейството, е подал информация, че детето, което охранява, е подходяща мишена, защото веднага може да се плати", обясни Цветанов. Георгиев вчера не беше открит за коментар, а според неофициална информация бизнесменът е в чужбина.
Още от статията на „Монитор"
„Плащат 200 млн. на строителите до март", съобщава „Стандарт"
Държавата ще изплати дължимите 200 млн. лв. на строителните фирми до март 2010 г. Това обяви регионалният министър Росен Плевнелиев, след като вчера подписа споразумение за връщане на дълговете с вицепремиера Симеон Дянков и шефа на строителната камара Симеон Пешов. 180 фирми ще получат изработените и забавени държавни пари на три транша догодина. През януари ще бъдат разплатени 20% от сумите, а през февруари и март по 40% от средствата. 23 млн. лв. вече са осигурени от финансовото ведомство и са потекли към сметките на компаниите. Общо 110 млн. лв. са доказаните дългове на строителното министерство и пътната агенция. Все още се дообработват данните за още договори на обща стойност 34 млн. лв. Дори след пълното изчистване на тези задължения строителните фирми ще имат да получават още крупни суми от държавата. Още 11 министерства имат забавени плащания към компании, подчерта Пешов. За разлика от предишния кабинет ние не сключваме договори хаотично, без да имаме осигурено финансиране за тях, подчерта Плевнелиев.
Още от статията на „Стандарт"
„Пари от търговията с газове ще дойдат най-рано през април", предупреждава „Сега"
Свежи пари от продажбата на емисии вредни газове българските предприятия ще могат да получат най-рано през април, се разбра вчера. Най-рано до два месеца се очаква ЕК да одобри националния план за разпределение на квотите, който вчера бе приет от кабинета и публикуван на сайта на МОСВ. Едва след това документът ще стане официален, освен ако някоя страна членка не го оспори в съда.
През април свежи пари от търговията с газове могат да очакват предприятията, които приготвят дотогава верифицираните си доклади за 2009 г. Едва тогава ще стане ясно кои от тях ще трябва да купуват количества и кои могат да продават. "Индустриалното производство отчита спад от 20%, а енергетиката - от около 7% и, грубо казано, с толкова може да се очаква и спадът на излъчваните емисии", каза вчера зам.-шефът на БСК Димитър Бранков. В някои енергийни дружества обаче може да има недостиг и да им се наложи да купуват, каза още той.
Още от статията на „Сега"
„500 бона печалба за джебчиите по Коледа", показва разследване на „Монитор"
Над половин милион лева изкарва банда джебчии преди коледните празници, показа разследване на "Монитор". Майсторите с бързи ръце, които най-често са бели, културни и скъпо облечени жени, заработват крупната сума само месец преди Коледа.
Трудно за вярване, но факт. Засуканите крадли трупат състояние за шефовете си само за няколко обиколки дневно по столичните молове и магазини.
Запознати информираха, че за един човек работят по 40-50 джебчийки, а в повечето случаи босовете са цигански барони или глави на големи ромски фамилии.
Крехките създания се движат на групички от по 3 жени и най-често могат да бъдат забелязани след 17 часа в софийските молове и магазини за детски играчки. Облечените елегантно дами дебнат разсеяните клиенти, които пазаруват за празниците и често носят у себе си по-големи суми пари.
Крадлите внимателно набелязват жертвата си и се прикачват към нея като гербова марка. Тихите им нападения стават най-често пред някоя пробна, когато, докато уж влизат и те, за да пробват някоя дреха, преслушват съдържанието на чантата на съседа. По-умелите пък могат да бръкнат надълбоко в джоба ви, без дори да се усетите. Докато наблюдавате в захлас някоя витрина, джебчийките минават, побутват се леко във вас, извиняват се учтиво, а след минута се оказвате без портфейл.
Откраднатата вещ веднага се предава от едната в другата, след което попада в третата им колежка. Тя тихомълком излиза от магазина и повече не й се виждат очите. Ако някоя от групата бъде заловена, тя се озовава в районното управление, на чиято територия е извършено престъплението.
Източници на вестника обаче информираха, че те много често са освобождавани без дори да бъдат регистрирани, тъй като някои банди са умело прикривани от полицаи.
Още от статията на „Монитор"
„Банките заделят 3,5 млрд. лв. за необслужваните заеми", информира „Монитор"
Капиталов буфер от 3,5 млрд. лв. ще покрива нарастващите необслужвани заеми, заяви управителят на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров по време на представянето на новия сайт на институцията. Печалбата на търговските банки за тази година отново ще бъде капитализирана, което ще увеличи с около 500 млн. лв. съществуващия буфер срещу проблематични вземания, който сега е 3 млрд. лв.
Около 700 млн. лв. ще бъде печалбата на банковата система у нас за тази година, след като бъдат покрити рисковете от новите просрочени вземания и доста високите лихви по депозитите, които трезорите даваха. Това е намаление с около 50% спрямо резултата за 2008 г.
Лошите и преструктурирани заеми през ноември се увеличават с 421 млн. лв. до 3,9 млрд. лв. Ръстът на месечна база е 12,08%, а от началото на годината той е 275,74%. Делът на лошите и преструктурирани кредити достига 10,09% от кредитите на банковата система, изчисли Investor.bg. При потребителските заеми те са 12,04%, при фирмените - 9,42%, а жилищните - 9,72%.
До 6% ще нараснат необслужваните кредити към края на годината, прогнозира Искров. В началото на 2009 г. те бяха 2,4 на сто от дела на всички вземания. Независимо от ръста на лошите заеми и от високите лихви по депозитите, които банките плащаха, българската банкова система продължава да бъде печеливша, заяви гуверньорът на БНБ. Институцията не позволи на търговските банки да разпределят дивидент за акционерите в началото и средата на миналата година. Благодарение на тази мярка и на добрата работа на системата капиталовата адекватност беше увеличена от 14% в края на 2008 г. до около 17,4% към края на септември. Очаква се към края на годината тя да бъде около 17 на сто.
Независимо че през 2009 г. има нарастване на просрочените и необслужваните кредити, което е нормално в затруднена икономическа ситуация, българската банкова система изгради много солидни буфери, които дават възможност за посрещане на тези предизвикателства. Това е и в резултат на изключително тежките регулации, които БНБ прилага от 2003 г. насам, заяви Искров.
Още от статията на „Монитор"
„От Свилен елхата, от мен сармичките", казва в интервю за „Стандарт" олимпийската шампионка Румяна Нейкова
Каква Коледа очаква единствената ни олимпийска шампионка от последните летни игри в Пекин Румяна Нейкова? Как семейството на спортния министър Свилен Нейков празнува светлия празник и какво пише в писмата на малките Емил и Марио до Дядо Коледа. "Стандарт" ви среща със златното момиче на родното гребане, за да научите какво се случва на Рождество в дома на звездната фамилия.
Госпожо Нейкова, коя е незабравимата ви Коледа?
- Това е семеен празник и няма по-хубав миг от този, когато най-близките са около теб. През годината сме отдадени на работата си и сякаш забравяме за човека до нас. Все пак няма да забравя първото посрещане на Коледа, с първото дете. Емил беше на пет месеца. Тогава се почувствахме като истинско семейство. Беше различно и по-вълнуващо, защото бяхме трима. А когато се увеличихме на четирима, стана още по-весело.
Случвало ли се е да нарушите традицията и да не бъдете вкъщи на този празник?
- Не. Винаги сме у дома. Всяка година на Бъдни вечер сме при моите родители. Обикновено Нова година посрещаме с родителите на Свилен във Варна. От известно време обаче не успяваме да пътуваме до морето.
Опишете ни как празнувате Коледа.
- За трапезата отговаря майка ми. Ние само сядаме, консумираме и констатираме колко е вкусно всичко. (Смее се.) Тя приготвя традиционните ястия. Девет на брой.
Въпреки че основният кулинар е майка ви, сигурно и вие имате своя тайна рецепта.
- В последните години посрещаме Нова година с наши приятели, които също имат две момчета и лудорията е неописуема. Тогава правя баница с късмети. Купувам си кори, но никога стандартни. Обичам да бъдат къпани или дърпани. Слагам сирене, яйца, мляко и на връхчето малко сода за хляб. Задължително
слагам една филийка сухар. Така ме е учила баба ми. Пъхам късметите и после всеки го търси в баницата. Навивам го на конец. Това пък го знам от свекърва ми. На дряново клонче навивам различен цвят конец, като всеки цвят отговаря на различно пожелание. Всяка година желанията са различни. Преди да сложа късметите в баницата, всички ми казват какво си пожелават за следващата година.
Каква елха предпочита вашето семейство?
- Естествена.
Кой има грижата за нея?
- Министърът я осигурява. (Смее се.) Обикновено и той я украсява с децата, а аз я развалям.
Колко време дръвчето краси дома ви?
- Случвало се е и целият януари да мине, защото се качваме на Белмекен след Нова година и няма кой да се погрижи.
Купувате ли всяка година нова играчка, или разчитате на старите?
- Купуваме си нови. Домът ни също е украсен и за това отново отговаря мъжката част от семейството. Дворът блести с лампички и светещи гирлянди. Всички обичаме на Коледа да е шарено.
Вярвате ли, че на Коледа се случват чудеса?
- Да. Вярвам в доброто. Разбрала съм, че мечтите се сбъдват с много труд.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Очаквам глобално затопляне вътре в човека", казва в интервю за „Сега" режисьорът Теди Москов
Стефан (Теди) Москов е роден през 1960 в София. Основател и режисьор на театър "Ла Страда". Между 1993 и 1996 снима емблематичното телевизионно шоу "Улицата", за което е награден със "Златна роза на критиката" в Монтрьо през 1996. През 2002 заснема игралния филм "Рапсодия в бяло", през 2006 - документалния "Преводачката на черно-бели филми". Като театрален режисьор работи в България и в Германия.
На 15 декември в Пловдивския драматичен театър бе премиерата на "Хубавото лошо време" по "Бурята" на Шекспир.
Как мина премиерата на "Хубавото лошо време" в Пловдив?
- Ами, аз тепърва имам да го довършвам представлението. При мене винаги е така на първото представление, което ние наричаме премиера - малко още са неуверени артистите, техническите служби, аз самият съм неуверен още. Сега си виждам грешките и ще ги оправя за софийската премиера, която ще е на 24 януари в Сатиричния театър.
По-рано нещо подобно сте правили в Хамбург.
- Не, там беше по-различно. Версия на "Бурята" с два класа студенти - то бяха импровизации въобще около Шекспир и всички тия епохи. Много малко имаше от "Бурята".
Къде се разбирате по-добре с публиката - Пловдив, София, Хамбург?
- Хамбургерите са изключителна публика, защото да не забравяме, че само в Хамбург успява да пробие един световноизвестен състав - "Бийтълс". Навсякъде другаде по света те са били отхвърлени. Хамбург е пристанищен град. От 600 години е едно от най-големите пристанища в Европа. Имали са борби с датчаните за територии. Северната част на Хамбург, Алтона, все още се води като Дания - бивша Дания, така де, на жаргон, иначе си е Германия. Хамбург е бил първият град с опера в цяла Германия. Те не са типични германци. Примерно мене ме върна в театъра хамбургската публика. Защото нов директор дойде, той не харесва моя тип театър и нямаше намерение да ме кани. И писма от зрителите го принудиха да ме покани. Българската публика не направи това за мене, когато спряха предаването "Улицата". Така че аз повече дължа на хамбургската публика.
А възмутени писма дали е получавала телевизията: тоя гаден режисьор ни кара да мислим!
- Има и такива - не точно възмутени; познавам хора, които викат: няма да дойда да гледам твое представление, защото искам да си почивам, не нещо да ме човърка, да ме тормози и т.н.
В "Бурята" действието се развива на остров. Вие чувствате ли се изолиран по някакъв начин?
- Е, това просто би било някакво самоизтъкване, да кажа, че съм на остров. Но по принцип континентите са острови. Така че островът може да е континент, може да е мазе или таванче, в което си се затворил. Зависи как го възприемаш. Може да е и един кръг от приятели. На мене моят остров ми е колата - аз съм с плаващ остров. Имаше такива на язовир "Батак", мисля - плаващи едни такива острови от чимове трева, не знам как ги бяха правили.
Аз нямам телевизор вкъщи, но ходя в един приятел да гледам повторенията на "Улицата" и си викам: прав е бил г-н Москов. Времето работи за "Улицата". Днес виждате ли някой да прави телевизия за идущите поколения?
- Ми... Така, малко предавания останаха. Както казва Валери Петров, телевизорът е дъвка за окото. Тя не съдържа някакви хранителни добавки, дъвчеш я, докато сладкият вкус премине, после я сменяш с друга. За някои режисьори тази дъвка за окото е да си оправят лошия дъх и правейки някакви неща в телевизията, компенсират това, че не ги пускат в кино и в театър - някакви все пак по-висши изкуства. Така че за бъдещите поколения никой не може да мисли, защото не ги знаем дали ще са тука, на Марс или някъде на съвсем други места.
Хораций навремето е казал, че няма да умре съвсем, защото си е вдигнал паметник, по-висок от пирамидите, и има такива и такива заслуги към изкуството.
- Нямам такъв паметник. Аз се блазнех като по-млад, че открито и без да се страхувам, написах пиеса против комунизма, който, както знаем, е престъпление против човечеството. Разбира се, по смешен начин го направих, но всичките тия неща се забравиха и се подцениха по един начин... Не, аз нямам някаква роля, за да имам паметник. Човек не трябва да мисли как да му издигнат паметник, а обратното на паметник - трябва да е бъдещник. Като млад да си направи образа, който би искал да изглежда след време.
С музата как да се отнася творецът - грубо, нежно, коварно? Ако се изнасили музата, може ли да даде добър плод?
- Много рядко! Артистът е на повикване при музата. Тя го вика твореца. По неин повик той се явява нещо като обслужваща надомно курва. Няма шанс ти да я извикаш и да я принудиш. И тя ти плаща, ако е доволна от себе си. Ако успее да те накара да направиш това, което тя иска от тебе, ти плаща, ако не - си просто изхвърлен.
Още от интервюто на „Сега"
„Още година ще сме в икономическа криза", казва в интервю за „Монитор" председателят на Асоциацията на българските астролози Кирил Стойчев
Г-н Стойчев, каква ще бъде според планетите новата 2010 г. - година на духа, на кризата, на промяната?
- За тези, които са духовно търсещи, 2010-а ще бъде година на духовното развитие под влияние на планетата Юпитер, която влиза в знака Риби. За хората, които са се вкопчили в материалните си придобивки и благополучие, 2010-а ще бъде година на криза под влияние на напрегнатия аспект между планетите Сатурн и Плутон.
Да очакваме ли катаклизми - земетресения, наводнения и други бедствия в национален план?
- С навлизането на Плутон в Козирог през 2008-а година започна двадесетгодишен период на повишена сеизмична активност на територията на нашата страна, който е аналогичен на подобен двадесетгодишен период от началото на ХХ век, когато в България са се случили няколко по-силни земетресения. Ще цитирам прогнозата, която бях направил в края на 2007 г., която потвърждавам и сега в частта й, която предстои - "най-критични са месеците април и май на 2008, 2009 и 2010 г., като през последната година е най-вероятно наистина да преживеем силно земетресение". Риск от земетресения съществува и тази опасност не бива да се пренебрегва от строителите, те трябва да съблюдават стриктно антиземетръсните изисквания. От друга страна, един проект като атомната централа в Белене също може да се окаже рисков. Всяка паника е излишна, но и всяко безразсъдно строителство, несъобразено с факта, че България е земетръсна зона, може да се нарече безумство. Опасността от наводнения през 2010 г. е минимална.
Кога ще свърши икономическата криза, докога ще стягаме коланите?
- Моята прогноза за икономическата криза е, че тя ще продължи 2 години. Едната е на път да отмине, остава още една - 2010-а, в която България ще бъде в условия на икономическа криза. Последствията от нея ще се усетят най-силно от хората, които ще изгубят работата си в този период. Може да се каже, че 2009 и 2010 г. са годините на бойното кръщение на българската пазарна икономика. Кризата ще бъде изключително отрезвяваща за икономическите процеси.
От пазара ще бъдат изхвърлени тези играчи, които не са специалисти в областта си. Но истинските, професионалистите, ще оцелеят. Хората, които следват призванието си, имат знанията и опита да въртят бизнес - за тях идват наистина добри години, в които ще се отърват от нелоялната конкуренция. Най-трудни ще бъдат пролетните месеци, в края на годината можем да очакваме съживяване на пазара и икономиката.
Ще расте ли безработицата, или ще се разкрият нови работни места?
- Безработицата е феномен, който изисква по-специално внимание и анализ. От астрологична гледна точна работата се проектира в знака Дева, а безработицата - в знака Риби. Той заема 1/12 от зодиака, или измерено в проценти - 8,33%. С други думи казано, нормата на безработицата в едно общество е 8,33%. Когато процентът на безработицата е над 8,33%, тогава наистина можем да говорим за липса на работни места и хора, които активно търсят работа, но не намират. Когато процентът падне под 8,33%, тогава пазарът започва да изпитва дефицит от квалифицирана работна ръка.
Нека да видим цифрите у нас. През 2000 г. безработицата е 18%, през 2003-та - 14%, през 2004-та - 12%, през 2005-а - 10%, през 2006-а - 9%, през 2007-а - 7,75%. За 2008 г. - 6%. Всеки, който се занимава с бизнес в България и наема работници, се е сблъскал с трудности при намирането на персонал през последните години, което потвърждава извода, че когато процентът на безработицата е под 8,33%, пазарът изпитва дефицит на работна сила. За последните месеци на 2009 г. данните показват безработица от 8,03-8,23%. Това означава, че се приближаваме до критичната граница от 8,33%, която най-вероятно ще бъде достигната в навечерието на 2010 година. От този момент насетне вече ще може да се говори за криза и на пазара на труда. Наред с това ще наблюдаваме и следните негативни явления като следствие от високото ниво на безработица - повишена престъпност, емиграция.
Що се отнася до парите от еврофондовете, ще ги получим, но дали този път ще съумеем да ги оползотворим по начин, който да стимулира българската икономика и да създаде нови работни места, не знам.
Още от интервюто на „Монитор"