Добрата видимост за водача на автомобила прави кормуването по-приятно и безопасно, очите на шофьора се уморяват по-малко. Понякога е нужно малко, за да си осигурим комфортно шофиране. Предлагаме ви съветите по темата на Auto Bild България.

Съвет 1: настройте дюзите

Когато стъклото е замърсено стабилно, чистачките не могат да се справят сами. Най-вече при стари автомобили водата от дюзите се процежда по-трудно. Хоби-майсторите често сменят оригиналните дюзи с нови, при които разпръскването на струята е по-ефективно. Понякога и смяната на маркучите (те се продават на метър в железариите), както и смяната на помпата също могат да помогнат, за да ви се "изясни картинката".

Най-лесно е да регулирате дюзите с карфица или тел. Ако има запушване на маркуча, пробвайте да го "продухате" със сгъстен въздух - след като го откачите от дюзите и помпата.

Снимка 349391

Източник: AutoBild

Съвет 2: монтирайте отопление на течността за чистачки

През зимата топлата вода има две предимства: действието на почистващите съставки става по-ефективно, а размразяването бива улеснено. При по-простите системи загряването става само с топъл двигател. Електрически отоплител само след секунди загрява течността. Има и други варианти - като отопляеми дюзи или съд с подгряване, каквото може да бъде монтирано допълнително.

Съвет 3: изчистете стъклата отвътре

Прах се отлага върху стъклото отвътре. Резултатът: при силно слънце срещу вас или нощно каране видимостта намалява. Затова с миенето на колата задължително почиствайте и предното стъкло от шофьорското място, като започнете първо със зоните около рамката, а след това отделете внимание на самото стъкло. Така няма да връщате мръсотия от ръбовете към центъра.

Снимка 349389

Източник: AutoBild

Съвет 4: планирайте разхода

От София до Пловдив за 10 лева. Но колата трябва да бъде задължително на пропан-бутан, а кракът ви да бъде "нежен" с газта. Тук обаче не става въпрос за разход на гориво - а за течност за чистачки по време на снеговалеж. В такива случаи задължително трябва да се подготвите за висока консумация на течност за миене - на всеки два километра стъклото ви може да има нужда от душ. Дали автомобилът ще харчи течността като луд или ще я икономисва, зависи от настройката, която инженерите са направили на помпата. Имайте предвид, че много автомобили са снабдени и с пръскалки на фаровете - за които също отива течност при всяко четвърто пръскане към стъклото. Затова горещо препоръчваме в студените зимни дни да си носите резервна течност за чистачки в багажника.

Съвет 5: подсушавайте автомобила

Понякога през зимата се налага да стържем стъклата дори отвътре - това е типичен пример за проникване на вода в купето. Първо трябва да откриете причината за това. Често пъти влагата атакува на капки и се събира в най-ниските точки на купето. Ето защо задължително трябва да проверите уплътненията на вратите и капаците, "пътищата" за кабелите към двигателния отсек или от багажника към задните светлини. Увредените уплътнения трябва да бъдат заменени. За кабелните канали има специални средства за уплътнение. Ако фолиото зад тапицерията на вратата е увредено - например след монтаж на нови високоговорители, през уплътнението на вратата в нея може да влезе вода. В такива случаи се налага залепване на фолиото с тиксо. Освен това задължително проверете дренажите за вода под вратите за замърсяване. Често пъти причината е в запушени отдушници. Обикновено такива има в багажника и отвън са прикрити от бронята. Тяхната задача е да се грижат за циркулацията на въздуха чрез гумена мембрана.

Снимка 349392

Източник: AutoBild

Съвет 6: използвайте правилно обдухването на стъклата

Топлината може да разкара влагата от стъклата, тъй като топлият въздух може да абсорбира повече влага от студения. Затова усилете максимално парното и перката и насочете струята към стъклото. При температура над 5 градуса е добре да включите и климатика, който отнема влагата от въздуха. Ако е по-студено, този трик не помага - тъй като тогава повечето климатици автоматично се изключват.

Съвет 7: почиствайте автомобила отвън

Разсейването на светлината е основен виновник за влошената видимост. Обикновено причината за нея са нерегулирани фарове на автомобилите в насрещното движение или малки драскотини или мръсотия по вашето предно стъкло. При насрещен трафик можете да си "помогнете", като гледате маркировката, а за надрасканото стъкло е трябвало да мислите предварително - като например използвате спрей за размразяване вместо стъргалка за лед. Понякога за по-упорити замърсявания се налага полиране на стъклото. Когато спирате на бензиностанция, не пропускайте да измиете и зоните, до които чистачките не стигат.

Винаги измивайте добре "перата" на чистачките.

Снимка 349390

Източник: AutoBild

Съвет 8: грижете се за чистачките!

Нищо не е по-изнервящо от нощно шофиране при валеж с "мажещи" чистачки. Причината за проблема обикновено е в дефект по гумата, която изтласква водата от стъклото. Тази гума с времето остарява, къса се и започва да се рони. Решението е смяна. При по-малки щети можете да си помогнете и с приспособления като Safe Sight Doctor - с които минавате през перата и ги заравнявате. В много случаи самите пера са зацапани - и тогава трябва само да измиете чистачките с препарат за стъкла и кърпа. Ако чистачките пропускат някои зони, вероятно се нуждаят от калибриране - каквото трябва да бъде направено в сервиз.