ЕС не е готов да застане до Беларус, ако сте стигне до кръвопролития. Това каза експертът Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика в ефира на Bulgaria ON AIR. ЕС е ограничен по отношение на това какво може да направи. Не трябва да се изпращат твърде смели сигнали, защото те може да бъдат прочетени грешно.
Ако сега ЕС се изправи и каже "Ние ще ви подкрепяме!", и ако се стигне до големи кръвопролития, тогава готов ли е той наистина да застане до Беларус? Не, не е готов. ЕС може да бъде определен тип посредник и гарант, че гласът на опозицията може да бъде чут на някакъв вид кръгла маса. Това е следващата стъпка в този процес, заяви тя.
По думите ѝ очевидно беларуският народ не е доволен от резултатите на изборите. Реакциите на Европейския съюз към случващото се в страната обаче били нееднозначни.
Правомощия няма Путин, правомощия има суверенът, отсече тя.
Чернева подчерта, че Русия няма намерение да използва военна сила за разрешаването на конфликта в Беларус. Според нея президентът на страната Александър Лукашенко е един от последните автократи, които не желаят да се разделят с диктатурата.
Беларусите искат изчистване на институциите и механизмите от хората на Лукашенко. Дори утре да решат да направят нови избори, няма кой да ги направи, защото държавният апарат е изцяло овладян, категорична бе тя.
Чернева изтъкна, че в Минск се забелязва едно усещане на безвремие, което трудно можем да си представим като държава членка на ЕС.
Била съм в Минск и като че ли там 90-те години са застинали. Няма свободна преса и свободни медии. Има няколко измъчени на брой опозиционери, които прекарват времето си в затвора. Хората се информират апокрифно. Това е един режим, който ние не можем да си представим, че съществува и сме го забравили. Лукашенко наистина е затънал в корупция. Но също така неговото чувство, че той едва ли не ще умре на поста си, това в крайна сметка вбеси беларусите. Той реално фалшифицира изборите. Беларусите не могат да търпят лицемерието, обясни още тя.
В Беларус възникнаха протести след победата на дългогодишния лидер Александър Лукашенко на изборите по-рано този месец. Управляващият от 1994 г. Лукашенко спечели шести мандат с подкрепа от 80%.