Удивително е разбирателството между нашите народи. Това обяви Московският и на цяла Русия патриарх Кирил на среща с премиера Бойко Борисов в Министерския съвет.
На разговорите между двамата беше и българският патриарх Неофит.
Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с Московския и на цяла Русия патриарх Кирил, който е на посещение в България по случай 140-годишнината от освобождението на страната от османска власт.
"Имаме прекрасни отношения между двата народа и Вашето присъствие в днешния ден го потвърждава, за което Ви благодаря", каза българският премиер. Той посочи, че освен Освобождението и националния празник на страната, България днес отдава почит и към загиналите воини в Руско-турската война, най-много от които са от Русия.
Премиерът Бойко Борисов заяви, че във времето, в което е министър-председател на България, правителствата са отпуснали над 140 млн. лв. за ремонт и изграждане на нови православни църкви и манастири. "Продължаваме, доколкото Господ ни дава сили и възможности, колкото може да направим за Църквата. Такива светини като Бачковския, Троянския, Рилския манастир, толкова много църкви, включително взривени в онези времена, изградихме, реконструирахме, ремонтирахме, изписахме наново и това българският народ го уважава", посочи Борисов и допълни, че разчита много православието да води народите ни към добри дела.
Руският патриарх Кирил подчерта, че в Руско-турската освободителна война Русия е била водена от разбирането, че българите са братски, православен народ, а не от политически цели. "Това показва, че православната вяра е огромна духовна сила", каза руският патриарх и отбеляза, че на Шипка днес е видял жива тази традиция. "Смятам, че тази традиция, която произлиза от дълбините на народния живот, е велика сила. Дай Боже, тази сила да запази завинаги единомислието на нашите народи, а междудържавните отношения да се определят, отчитайки истинските настроения на хората", посочи патриарх Кирил, отбелязвайки отличните братски отношения между православните църкви на България и Русия.
Министър-председателят информира патриарх Кирил и за основния приоритет на Българското председателство на Съвета на ЕС - Западните Балкани. "Искаме да свържем всяка една столица с другата, да изградим пътища, жп линии, дигитална инфраструктура. Нашата политика за Балканите не е насочена срещу нашите големи съседи - нито срещу Турция, нито срещу Русия. Точно обратното - ние разчитаме, че заедно със съседите, с цяла Европа ще работим не само за нормализиране на отношенията, а да градим и да дадем възможност на нашите народи да живеят в мир и свобода, в благоденствие. Без Бог нищо не можем да направим и не се и опитваме", каза Борисов.
Премиерът отправи и благодарности към президента на Руската федерация Владимир Путин и министър-председателя Дмитрий Медведев за поздравленията по случай националния празник на България.
На срещата присъства и българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, както и свещеници от Българската православна църква.
zlatina-ovcharova
на 09.03.2018 в 23:02:28 #3Разбира се че сме благодарни на Русия, но все пак тази воина ни е коствала 32 тона злато изплатено от нас във времето от 50 години. Ако е без користно всичко от Русия то би било напълно безплатно,но не. Ние пак сме благодарни.А , ние не искаме благодарности за азбуката, за тоновите църковни книги които са заминали за Русия от България след османската инвазия.Забравят също и, че много преди викинга княз Игор да създаде първата украинска Рус ние българите сме им организирали държавност. Но ние пак сме ви блаодарни
hmmm
на 03.03.2018 в 21:42:03 #2Самарското знаме е български боен флаг, национална светиня, един от най-важните военни символи на Българската армия. Създадено е от монахини от град Самара (Русия) и е дарено на Българското опълчение по време на Руско-турската война (1877 – 187. Единственото знаме в историята на България, наградено с Орден „За храброст“. Знамето е трицветен плат (от горе надолу хоризонтално: червен, бял, син) с размер 1,85 на 1,90 метра с вшити в средата златни кръстове. От едната страна в тях е избродиран образът на Иверската Богородица, а от другата образите на Светите братя Кирил и Методий. Живописните работи са извършени от Петербургския художник Николай Симаков, а бродериите от монахините на Самарския манастир. Към дръжката на знамето са прикрепени три ленти: синя с надпис „Да воскреснет Бог, и расточатся врази Его“, червена с надпис „Самара-българския народ, 1876“ и бяла.
58eng
на 03.03.2018 в 20:55:27 #1Руският патриарх Кирил подчерта, че в Руско-турската освободителна война Русия е била водена от разбирането, че българите са братски, православен народ, а не от политически цели. " Патриархът лъже като полковник от КГВ