От 18 юли в Европейския съюз влязоха в сила нови правила за екодизайн, котио се отнасят за почти всички продукти на пазара. Мебелите обаче са отбелязани с приоритет, а бизнесът с мебелна промишленост тепърва ще трябва да се подготвя за промените, отбелязват от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП).

Какво точно се променя?

След решението на Брйксел, стоките трябва да бъдат енергийно ефективни, издръжливи, поправими и рециклируеми, наред с още други екологични характеристики. Регламентът за екодизайн за устойчиви продукти (ESPR) е насочен към повишаване на устойчивостта на продуктите на пазара. Той разширява обхвата на съществуващата Директива за екодизайн, като обхваща почти всички физически стоки и има за цел да подобри кръговия цикъл, енергийните характеристики и екологичната устойчивост. Само че дали компаниите са готови за тази промяна?!

"Това е важно, защото екодизайнът интегрира екологични изисквания във всеки етап от разработването на продукта. В свят, който все повече изисква ефективни и устойчиви продукти, се смята, че този подход е от решаващо значение за намаляване на вредните емисии и намаляване на потреблението на енергия и ресурси", коментират експертите от БКДМП.

ЕС има традиции в насърчаването на енергийната ефективност, вече са въведени и познати енергийни етикети върху домакинските уреди.

До 1 милиард лева загуби за икономиката от горския сектор: Мебелни производители внасят дървесина отвън

До 1 милиард лева загуби за икономиката от горския сектор: Мебелни производители внасят дървесина отвън

Възможни са съкращения и фалити, алармират от бранша

Новият регламент изисква продуктите да показват една или повече от следните характеристики за устойчивост:

  • Намалено потребление на енергия
  • Удължен експлоатационен срок
  • Лесно поправяне
  • Опростено разглобяване за повторна употреба
  • По-малко опасни вещества
  • По-добра възможност за рециклиране
  • Увеличено съдържание на рециклирани материали
  • По-нисък въглероден отпечатък през целия жизнен цикъл
Снимка 438276

Източник: iStock

Екологичната устойчивост реално е замислена като нещо повече от енергийна ефективност и на практика има за цел да гарантира, че продуктите се проектират с оглед на целия им удължен жизнен цикъл.

"Ирим" - семейната мебелна компания от Русе, която наема работници от Бангладеш и Непал

Една от най-големите мебелни компании у нас ще прави бизнес с работници от екзотични страни

Средната месечна заплата в дружеството е над 2000 лева, въпреки това дефицитът на служители е все по-голям

Специфични изисквания към продуктите

Съгласно новия ESPR регламент продуктите трябва да бъдат проектирани с оглед на устойчивостта им. Това включва повишаване на тяхната издръжливост, възможност за ремонт, както и подобряване на ресурсната ефективност и рециклируемостта.

"В регламента обаче не са разписани конкретни изисквания. Като първа стъпка ще бъде разработен план, в който ще бъдат посочени приоритетните продуктови групи за екопроектиране. В първия такъв делегиран акт, който трябва да бъде приет до 19 април 2025 г., Комисията ще определи като приоритетни определени продуктови групи, включително желязо, стомана, алуминий, текстил, мебели, гуми, детергенти, бои, смазочни материали и химикали", разясняват представителите на българската мебелна промишленост.

Снимка 578261

Цифров паспорт и забрана за отпадъците

За първи път регламентът въвежда цифров паспорт, който ще има за цел да предоставя информация за екологичната устойчивост на продуктите, пуснати на единния пазар. Той става задължителен за всички стоки, регулирани от ESPR.

В него ще се съхранява подробна и актуална информация за екологичните характеристики на всеки продукт, включително за производствения процес, използваните материали, енергийната ефективност и насоките за изхвърляне. Целта е да се повиши прозрачността и да се даде възможност на потребителите да вземат по-информирани решения за покупка въз основа на данните за устойчивост.

От 2026 г. регламентът въвежда забрана за унищожаване на непродадени текстилни изделия и обувки, която е задължителна за всички страни членки. Компаниите, които унищожават непродадени стоки - с изключение на облекла, аксесоари за облекло и обувки, за които се прилага забрана за унищожаване - ще бъдат задължени да докладват ежегодно за количествата изхвърлени продукти и свързаните с тях причини. В случай на нарушения държавите членки ще определят санкциите.

Снимка 670436

Нови правила по веригата на доставка

Новите правила са насочени предимно към производителите, които са отговорни за проектирането и производството на стоки, отговарящи на изискванията на ESPR, включително на критериите за устойчивост и рециклируемост. Производителите трябва тепърва да се подготвят, като проведат процедури за оценка на съответствието и да изготвят необходимата техническа документация, преди да пуснат на пазара или в експлоатация продукт, който подлежи на изискванията за екодизайн.

Отговорността за спазването на изискванията се прехвърля и в следващите етапи по веригата на доставки. Вносителите например трябва да гарантират, че продуктите, които импортират в ЕС, отговарят на новите разпоредби. От дистрибуторите и търговците на дребно също се изисква да проверяват съответствието на продуктите, които продават, включително правилното етикетиране и спазването на стандартите за устойчивост, определени от ESPR.

EFIC

"Когато се създават изисквания за екодизайн, трябва да се има предвид, че изделията в мебелното производство са разнообразни по вид и вложени материали. Поради това делегираният акт, засягащ мебелните продукти, трябва да позволява разнообразие от съответните изисквания, като се съсредоточава върху намаления екологичен и климатичен отпечатък. Те трябва да се определят чрез цялостен подход и от гледна точка на жизнения цикъл", пише в официална позиция на Европейската конфедерация на мебелната индустрия (EFIC), в която българската БКДМП членува.

"Най-важното в момента е да се осигури конкурентоспособностна в ЕС, както и местната индустрия в световен мащаб на фона на съществуващо геополитическо напрежение и периоди на икономически спадове. Освен това трябва да се намалят и регулаторните пречки и административната тежест и да се гарантира, че политиките на Брюксел са приложими в конкретната страна", допълват от EFIC.

Топ 10 на производителите на мебели в България по приходи

Топ 10 на производителите на мебели в България по приходи

С общ оборот от над 720 милиона лева за 2022 година

Колкото до бизнеса, най-добрият вариант е да се осигури  възможност за гъвкавост спрямо малките и средни предприятия, за да могат те да се адаптират към законодателството за кръговата икономика, да прилагат иновации и да изпълняват Зелената сделка. Защото на тях обикновено им е по-трудно, отколкото на големите корпорации.