След множество проучвания за здравето и продуктивността на работното място, скандинавската държава Швеция реши да въведе работен ден, който продължава само 6 часа. Макар в по-голямата част от развития свят толкова съкратено работно време да изглежда немислимо, има и места, в които не е нужно „да се жениш за работата си".

В класацията на CNN за 9-те града с най-малко натоварена работна седмица прави впечатление, че всеки един се намира в Европа, а голяма част от тях са и столици.

Ако винаги сте си мечтали да имате повече време, което да прекарвате със семейството и приятелите си, вероятно някой от следващите градове е идеален за вас.

1. Париж, Франция

Какъв сюрприз! Парижани имат най-спокойния работен график в света. Жителите на френската столица работят едва 1604 часа на година, според доклад на UBS, който е анализирал моделите на работа и печалбите в 71 градове по света.

Хората в Париж работят само около 35 часа на седмица и имат 29 дни платен отпуск. Франция въведе закони през 2000 г., които въвеждат 35-часова работна седмица, за да насърчи компаниите да наемат повече хора.

2. Лион, Франция

И втората позиция се заема от френски град. Лион също се слави с внушително кратко работно време. Служителите работят средно по 1631 часа на година. Те също могат да ползват 29 дни платен отпуск годишно.

3. Москва, Русия

За момент забравете за политиката и западащата икономика и се замислете върху това: служителите в руската столица са едни от най-малко работещите, що се касае до изработени часове. Средният служител работи по 1647 часа годишно и има право на 31 дни платен отпуск.

4. Хелзинки, Финландия

Тези, които търсят кратка работна седмица и малко повече политическа стабилност, могат да се установят точно отвъд границата на Русия - във финландската столица Хелзинки. Там служителите работят средно по 1659 часа на година и могат да ползват 29 дни платен отпуск.

Финландия е смятана за най-добрата страна за подготовка и обучение на работната си сила, според класиране на Световния икономически форум.

5. Виена, Австрия

Австрийската столица с население, наброяващо 1,8 млн. души, също е доста лежерна. Средният служител работи по 1678 часа на година и получава 27 дни платен отпуск.

Виена е смятана и за вторият най-годен за живеене град в света след Мелбърн, Австралия, според Economist Intelligence Unit. Столицата на Австрия се слави с репутация за добър стандарт на живота, солидна инфраструктура и благонадеждна здравна система.

6. Милано, Италия

Италианският град е известен като една от световните столици на модата. Дизайнерите може би работят здраво, но средният жител на Милано се радва на добър баланс между службата и свободно време, като работи само 1691 часа на година.

7. Копенхаген, Дания

Датската столица предлага много благоприятни улици за колоездене и някои от най-добрите ресторанти. Служителите в града могат да се похвалят и с малкото време, което посвещават на работа - средно около 1697 часа на година.

Не е случайно, че Дания често е класирана сред най-щастливите държави в света, според ООН.

8. Люксембург, Люксембург

Тази миниатюрна, но заможна страна си е спечелил репутация на нещо като данъчен рай за световните компании. Държавните лица обаче вероятно биха предпочели хората да се съсредоточат върху добрия баланс работа-свободно време.

Гражданите на Люксембург се ползват с някои от най-щедрите отпуски в света - 32 дни платен отпуск на година, като изключим националните празници.

Средният служител работи само 1703 часа годишно.

9. Вилнюс, Литва

Столицата на Литва разполага с историческа архитектура, все по-мобилно население и къси работни седмици.

Средният служител работи по 1716 часа на година и може да ползва 30 дни платен отпуск.