Амбициозни във всичко - даже в плановете си за пенсиониране. Това са родените между 1996 г. и 2010 г. представители на т.нар Поколение Z, става ясно от резултатите на проучване на Charles Schwab сред 1000 американци от различни поколения. Младежите очакват да се отдадат на заслужена почивка средно на 61-годишна възраст - много по-рано в сравнение с предходните генерации. Малцина обаче ще постигнат това, пише Yahoo Finance в свой материал.

Цели 99% от хората между 21 и 26 днес признават, че им е трудно да спестяват за старините си. Това отново е значително по-различен резултат в сравнение с предходните поколения.

Gen Z вече не са деца, а колеги и служители: Как да общуваме с тях

Gen Z вече не са деца, а колеги и служители: Как да общуваме с тях

Най-младите работещи хора са част от едно много различно поколение

Милениъл поколението (родените през 80-те и първата половина на 90-те) очаква пенсиониране на 64, но и 88% не са готови финансово за това. Gen X (родените до края на 70-те) се надяват да не работят на 65 г., но цели 91% се затрудняват да спестяват за тази цел. Бейби бумърите, които вече са близо до напускането на трудовата сила гледат най-реалистично с очакването при тях този момент да дойде на 68-годишна възраст - но и при тях по-голямата част е финансово затруднена.

Макар и валидни за САЩ, резултатите се припокриват с масовите нагласи в западния свят.

Голямата пречка

54% от Gen Z посочват нарастващите цени като най-голямото предизвикателство. "Плаща се повече на бензиностанцията. Плаща се повече в магазина за хранителни стоки. Струва по-скъпо да вземеш заем сега, отколкото преди година. Инфлацията така в момента отхапва повече от заплатата, отколкото преди. Това е особено вярно за младите поколения, които все още не печелят толкова, че да превъзмогнат скока на цените", коментира Марси Стюарт от Schwab Workplace Financial Services.

"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.

Затова и според експертите младежите в момента усещат по-голямо финансово напрежение - те започват кариерите си в сложна икономическа среда, а в същото време са амбициозни по отношение на плановете си за пенсиониране. За цели 26% от Gen Z стресът от финансовите проблеми е толкова голям, че влияе на качеството на работата им.

Не е само заплатата

Оказва се, че за най-младите работещи социалният пакет става все по-важен от размера на заплатата. Цели 86% от запитаните в тази демографска група са на това мнение. За сравнение, при поколението на родителите им (Gen X) само 60% предпочитат по-добър социален пакет пред вдигане на възнаграждението.

Експертът по проблемите на Gen Z д-р Кори Сиймилър коментира пред Yahoo Finance коментира, че това е всъщност напредничав светоглед - "да инвестират в някакъв вид социална предпазна мрежа чрез работодателя си в случаите, когато няма как иначе да се възползват от нея". Например - за достъп до качествено здравеопазване.

Gen Z не помнят света без iPhone... но им е трудно в офиса

Gen Z не помнят света без iPhone... но им е трудно в офиса

Младежите масово имат проблеми с основни технологии, които се използват от десетилетия

Младежите се оказват по-склонни от предходните поколения да търсят професионален финансов съвет.

Експертите от сега имат такъв за тях и той е универсален - не бързайте да се пенсионирате. Причината е в прогреса на медицината и непрекъснато повишаващата се средна продължителност на живота. Очакването е в Gen Z да има повече дълголетници, отколкото когато и да е било в историята - а щастливите старини изискват внимателно планиране и немалки спестявания, които може и да не стигнат първите 61 години от живота.