Изминалата година донесе лавина от гафове, провали и съмнителни решения на някои от най-популярните политици и главни изпълнителни директори на гигантски компании.

Всички хора, отличени в списъка на американското бизнес списание Fortune за най-разочароващите лидери в света, служат като чудесен пример – пример за това как да не ръководиш сферата, на която си се отдал.

Представяме ви четирима от тях:

Мартин Винтеркорн, бивш председател на Volkswagen

Винтеркорн управляваше германския автомобилен производител VW през по-голямата част от режима на работа, който доведе до катастрофален скандал след разкритието, че инженери на компанията са инсталирали софтуер, който е манипулирал нивото на вредните емисии на около 11 милиона коли с дизелов двигател.

Самият той твърдеше, че не знае за никакви закононарушения. Стана ясно обаче, че компанията е признавала за изпращано до него предупреждение относно потенциално нарушение.

Концернът Volskwagen бе известен с безмилостна култура и при Мартин Винтеркорн с амбицията да стане най-големия автопроизводител в света. Тази комбинация се оказа токсична в случая с измамата с въглеродните емисии.

Мариса Майер, главен изпълнителен директор на Yahoo

Никой не вярваше, че Мариса Майер се изправя пред лека задача, когато се захвана със съживяването на избледняващата Web 1.0 икона. Близо четири години след встъпването ѝ в длъжност обаче печалбата продължава да намалява, а провалите се натрупват един след друг. Плащането на тлъсти откупи, за да задържи ключови служители, направи така, че Майер да изглежда отчаяна.

Тя се колебаеше между съпротивата и приемането на предложения на акционерите в компанията и ходеше на зиг-заг около въпроса дали да прехвърли ценния дял на Yahoo в Alibaba в  нова компания.

Сеп Блатер и Мишел Платини, бивши директори на ФИФА

Президентът на ФИФА Сеп Блатер и наследникът му Мишел Платини бяха отстранени от спорта в продължение на осем години от етичната комисия на ФИФА, след като и двамата показаха, че не са способни да изчистят имиджа на организацията и да направят реформи.

И двамата управляваха Международната футболна федерация в момент на скандал в мащабни размери, което доведе до внезапни проверки на швейцарската полиция. Последваха обвинения от страна на САЩ срещу деветима висши чиновници на ФИФА и 16 други за пране на пари и рекет.

Блатер и Платини яростно защитава невинността си, но нито един от двамата не съумя да предостави писмен договор за двата милиона долара, платени на Мишел Платини от ФИФА през 2011 г.