Той е на 37 години без няколко седмици, от Казахстан и към момента притежава активи на обща стойност 4.8 милиарда долара, които го превръщат в един от най-младите милиардери в света по данни на списание Forbes. Влиза за първи път в списъка на най, най-богатите хора в света през 2021 година, благодарение на компанията си Freedom Holding - брокер на ценни книжа, който расте стремглаво нагоре покрай ентусиазма на капиталовите пазари.

Дружеството, чиито мажоритарен дял държи Турлов, управлява в момента активи за над 8.5 милиарда долара, оперира в 22 страни и декларира около 532 000 клиенти. Пазарната капитализация на дружеството от своя страна достига 6 милиарда долара, приходите 1.64 милиарда долара, а печалбата - 375 милиона долара. Зад този успех стои един основен ход: успешното влизане в списъка на компаниите от NASDAQ преди 5 години, нареждайки се до емблематични американски борсови гиганти като Apple, Microsoft и други.

Именно годишнината беше повода казахстанският предприемач и неговият екип да съберат в кипърския град Лимасол медии от цяла Европа (от Португалия и Испания до Естония и Литва), където са намира европейската централа на дружеството.

Money.bg беше една от двете български медии, получила покана за събитието. Успяхме да разговаряме лично с него за плановете му както в Европа, така и в България. Ето какво ни отговори:

Господин Турлов, кои от Ваша гледна точка бяха най-важните стъпки, допринесли за успеха на Freedom Holding през 5 години на американския капиталов пазар?

Смятам, че бяхме достатъчно смели, за да отговорим на много високите изисквания. Изискванията за оповестяване, одит и корпоративно управление са строги, а много малко компании от нашия регион (б.р. Казахстан и околностите) видяха това като възможност, която си струва да се преследва. Изпълнението на тези регулаторни стандарти изисква значителни разходи и самоналожени ограничения, които надвишават обикновените изисквания на местните пазари. Например, сравнително лесно е да бъдеш публично регистриран на Казахстанската фондова борса, но да отговориш на изискванията на Комисията по ценни книжа и борси на САЩ е далеч по-трудно.

Снимка 688641

Източник: money.bg

Този процес наложи дълбока трансформация на целия ни бизнес: как работим с партньорите си, в кои юрисдикции оперираме, кои клиенти привличаме и какви продукти предлагаме. Да бъдеш публично регистриран изисква множество ограничения, но ако успееш да отговориш на всички стандарти, се отварят нови възможности. Получаваш достъп до премиум клиенти и висококачествени партньори - нещо доста уникално за нашия регион, тъй като малко компании са готови да поемат това предизвикателство.

Да бъдеш публичен се превръща през годините в белег за качество, който показва, че разполагаш с професионален екип и прозрачен бизнес, което все още е рядко за този регион, но се търси все повече. Дори големи казахстански клиенти предпочитат да работят с прозрачни компании с високи международни стандарти за управление, защото това им осигурява повече увереност в инвестициите им.

Има ли нещо, което искахте да постигнете през последните 5 години, но не успяхте?

Все още не сме придобили банка в Европа, което остава ключова цел. Построихме успешна компания и ако намерим подходяща цел за придобиване, би трябвало да използваме възможностите си на капиталовия пазар за набиране на средства за такава покупка. Това също би ни позволило да се възползваме от текущите разходи като публична компания като оповестявания, одит, консултации и корпоративно управление, като открием нови канали за достъп до капитал - нещо необходимо за неорганичен растеж.

Снимка 688628

Източник: Hellen Smith / Freedom24

Досега не сме използвали пълния си потенциал, тъй като в повечето случаи сме растяли със собствени ресурси. Набрахме някакъв капитал в началото, но не сме предприели големи набирания след това. Вярвам, че бъдещо придобиване на банка в Европа би могло да послужи като стратегическа цел за набиране на капитал и укрепване на пазарната ни позиция.

Планирате да придобиете конкретна банка в Европа, за да навлезете на този пазар?

Все още оценяваме дали да придобием малка банка или да се насочим към нов банков лиценз. И двете опции ще изискват стотици милиони долари, тъй като изграждането на устойчива дигитална банка изисква значителни ресурси. Започването на банка с 20 милиона долара и очакването да станеш технологичен лидер не е реалистично.

Необходими са значителни инвестиции за разработка и ИТ, което се превърна в един от най-скъпите аспекти на управлението на банка. Горди сме, че повечето от ИТ предизвикателствата си извършваме вътрешно, което ни позволява гъвкавост и контрол на разходите. Много от нашите конкуренти разчитат на външни доставчици, често на високи разходи, без да получават висококачествени услуги, основно защото тези доставчици не са специалисти в банковата сфера.

Това е често срещан проблем, когато работиш с хора, които не разбират напълно сложността на индустрията. Интеграцията в собствения екип - банкери, които също имат технологични умения - може да направи съществена разлика. Това е една от причините, поради които много финтех компании стават по-успешни от традиционните банки - те имат ИТ мислене на най-високо ниво. За да бъдеш конкурентоспособен, трябва да имаш специалисти, които притежават както банкови, така и силни ИТ умения, а не просто отделни отдели.

Снимка 688640

Източник: Hellen Smith / Freedom 24

Каква е ролята на България в европейската ви стратегия?

Източна Европа е от съществено значение за нас. Предлагаме услугите си в цяла Европа, но виждаме силно търсене в България и съседните страни. Пазарът има потенциал за растеж, тъй като повече традиционни и дигитални банки навлизат на пазара в България, което го прави привлекателен.

Опитът ни в по-слабо развити пазари, въпреки че е различен, е предимство тук. Въпреки че българският пазар е по-развит от казахстанския, той все още не отговаря на зрелостта на американския фондов пазар. Нашият екип в Кипър, който е запознат с манталитета на българските клиенти, е в добра позиция да посрещне нуждите на пазара. Вярвам, че ако разширим бизнеса си и в банковия сектор, ще се фокусираме върху България и Източна Европа поради по-лесното приемане на нови технологии и услуги в тези региони.

Какви са плановете за бизнеса на компанията в България и къде виждате потенциал за растеж?

Основният ни фокус е да направим бизнеса си колкото се може по-дигитален, но наличието на местен офис е от съществено значение. Клиентите понякога се нуждаят от физическо присъствие за решаване на специфични проблеми, които не могат да бъдат решени дигитално. Планираме да разширим офиса си с нарастването на клиентската база, което ще изисква повече персонал и допълнителни инвестиции в маркетинг, ако получим положителни отзиви от потенциални клиенти.

Ако въведем нови бизнес линии, вероятно ще увеличим присъствието си още повече. В Казахстан например, възприехме концепцията за дигитално банкиране, но също така открихме по един офис във всеки регионален център. По същия начин в Европа може да имаме малки офиси за поддръжка, дори всички транзакции се обработват онлайн. Целта ни е да осигурим на клиентите си това да могат да посетят офис при нужда. Една физическа локация във всеки голям град може да бъде по-ефективна, отколкото липсата на такава, дори ако основната й функция е консултативна, а не транзакционна.

Снимка 688647

Източник: Hellen Smith / Freedom 24

Значи очакваме да станете банка в близко бъдеще?

Да, научихме, че е необходимо не само да предлагаме брокерски и инвестиционни банкови услуги, но и дигитална банкова платформа с продукти за плащания, заеми, спестявания и карти. Ангажирани сме с разработването на пълен набор от финансови услуги.

Като компания с милиарди активи под управление, какво е Вашето мнение за криптоактивите? Виждате ли ги като част от бъдещата финансова система?

И двете гледни точки - виждам крипто активите като част от бъдещето и същевременно като потенциален балон - могат да съществуват заедно. Дигиталните активи са значителна част от финансовата екосистема, движени до голяма степен от търсенето на клиентите. Въпреки това, тяхната стойност се основава само на търсене и предлагане, което може да ги направи значително волатилни.

Биткойн може да се впише в същия модел. Хората, погледнато исторически, са инвестирали в различни неконвенционални активи - злато, лалета - като средство за съхранение на стойност. За разлика от традиционната валута, която има справедлива стойност, свързана с икономически показатели, криптовалутите нямат тази основа. Както казах, това създава волатилност, тъй като все още не изпълняват съществена роля в транзакции на икономически услуги.

Въпреки това, дигиталните активи могат в бъдеще да се развият, така че да изпълняват по-съществени икономически функции.