Научните документи са ценни не само по отношение на направените открития и техните ползи за бъдещите поколения. Често научните документи стават важни и скъпи предмети, които се излагат в музеите, а също така се продават и купуват на търгове за много пари.
По-долу разказваме за 10-те най-скъпи научни документа, които някога са били предлагани и придобити на аукцион.
Източник: Wikipedia
10. "Портолански атлас на света" от Батиста Агнес
Цена - 2 770 500 долара. Създаден около 1546 г. Продадено на търг : Christie's, април 2012 година.
Батиста Агнезе е картограф от Република Генуа, работил във Венецианскта република. Агнес беше първият картограф, който картографира американските открития на Маркос де Низа, както и откритията на Франсиско де Улоа.
Смята се, че това е един от 72-те оцелели ръкописни атласа Портолан, създадени от него и неговата работилница. Те са се произвеждали като скъпи колекционерски предмети, често и за подарък.
Източник: Wikipedia
9. "Северноамерикански индианец" от Едуард С. Къртис
Цена - 2 882 500 долара. Публикуван от 1907 до 1929 г.Продадено на търг от Christie's, през април 2012 г.
Това е едно от най-скъпите начинания в историята на книгоиздаването и едно от най-изчерпателните етнографски изследвания на коренното население.
Според автора и критик А. Д. Коулман това е "абсолютно несравним шедьовър на визуалната антропология и едно от най-задълбочените, обширни и най-задълбочени фотографски произведения на всички времена".
Източник: Wikipedia
8. Philosophiae Naturalis Principia Mathematica, Исак Нютон
Цена - 3 719 500 долара. Публикувано на 5 юли 1687 г.Продадено на търг от Christies, декември 2016 г.
Написаната от сър Исак Нютон Newtonian Philosophiae naturalis Principia Mathematica е била кулминацията на научна революция, ефективно навлизайки в ерата на съвременната наука и съвременната физика със своите математически обяснения на гравитацията и движението.
Източник: Wikipedia
7. Cosmographia, Клавдий Птолемей
Цена : 3 966 804 долара. Отпечатана през 1477 г., създадена около 150-та година от н.е. Продадена на търг от Sotheby's, октомври 2006 година.
Клавдий Птолемей (100 - около 170 г. сл. Хр.) е гръцко-египетски писател, математик, астроном, географ, астролог и поет, живеещи в Александрия (Египет). Създал Космография (известна още като география), през 150 г. сл. Хр . на базата на вече изгубения атлас на Марина от Тир, използвайки допълнителна римска и персийска информация и принципи.
Преведена е на арабски през IX век и на латински през 1406 г., като става първият отпечатан атлас в света през 1477 г. Известно е, че досега са запазени само 31 екземпляра от тази книга, а това копие е едно от двете в частни ръце.
Този екземпляр е продаден като част от аукциона на Sotheby's на библиотеката на лорд Уърдингтън на 10 октомври 2006 г., а първоначално идва от библиотеката на Джером Мюнзер (1437-1508), хуманист, лекар и географ.
Източник: Wikipedia
6. Trait des Arbres Fruitiers, Анри-Луи Дюамел дю Монсо
Цена : 4 500 000 долара. Създадена през 1768 г.Продадена на търг от Pierre Berge & Associes през 2006 година.
Анри-Луи Дюамел дю Монсо е бил изключителен човек, чиито разнообразни таланти му позволиха да завладее много области.
Той получава своята юридическа степен в Орлеанския университет, след което учи в Жардин де Плантес, където открива гъбична болест, която засяга шафранов минзухар, важна стокова култура на епохата.
Тази работа му донесе членство в престижната Академия на науките и той продължи да изучава дървета, особено овощни дървета, и написа много трудове по различни аспекти на отглеждането на дървета.
Източник: Wikipedia
5. Les Liliacees, Пиер-Жозеф Редуте
Цена : 5 500 000 долара. Създадена през 1802-1816, продадена на търг от Sotheby's, ноември 1985 г.
Les Liliacees е творба на фламандския художник Пиер-Джоузеф Редуте, известен като "Рафаел на цветята".
Книгата съдържа оригинални акварелни картини - една от колекциите от рисунки на лилии, която беше продадена през 1985 г. за над 5 милиона долара.
Източник: iStock
4. Писмо от Франсис Крик до сина му за разкриването на структурата на ДНК
Цена - 6 059 750 долара. Създадено на 19 март 1953 г.Продадено на търг от Christie's на април 2013 г.
Франсис Крик (1916-2004 г.) е британски физик, който на 31-годишна възраст се прехвърля в академичното поле за изучаване на биологията. Шест години по-късно той ще направи едно от най-значимите научни открития в историята.
Заедно с други учени Франсис Крик дешифрира структурата на дезоксирибонуклеиновата киселина (ДНК) на 28 февруари 1953 г.
Това писмо от Крик до дванадесетгодишния му син Майкъл е от 19 март 1953 година.
Източник: GettyImages
3. Теорията на относителността от Алберт Айнщайн
Цена - 6 500 000 долара. Написана през 1905 г., след това пренаписано от Айнщайн през 1943 г. Продадено на аукцион от Kansas City Women's Club през 1944 година.
Теорията на относителността е въведена от Алберт Айнщайн в началото на 20 век.
Теорията на относителността практически елиминира несъответствията и противоречията във физиката на 20-ти век, коренно да промени идеята за структурата на пространство и времето, експериментално е потвърдена в многобройни експерименти и проучвания.
Източник: Wikipedia
2. "Птиците на Америка" от Джон Джеймс Одубън
Цена - 11 570 496 долара. Създадена в преиода 1827-1838. Продава се на търг от Sotheby's, на декември 2010 г.
"Птиците на Америка" - албум с илюстрации в размер на птици от Северна Америка, направени от американския натуралист Дж. Дж. Одубън. Отпечатан е на части в Единбург и Лондон от 1827 до 1838 година.
Първото издание (около 180-200 екземпляра) е признато за шедьовър на книгопечатането и е най-голяма библиографска рядкост.
Още през 1807 г. Одубън усъвършенства техниката на зоологическата илюстрация, използвайки жица и връв, за да получи естествено непринудени пози на препарирани птици, които му служели като модели.
Към 1820 г. той се заема да илюстрира всички видове птици, открити в Северна Америка.
Не намирайки финансиране в САЩ, натуралистът събрал направените от него илюстрации и през 1826 г. отплавал за Обединеното кралство, където успял да заинтересува с проекта няколко известни гравьора от онова време.
Текстовата част на книгата по-късно е публикувана в Единбург в 5 тома, озаглавена "Орнитологична биография" (Орнитологична биография, 1831-39). Цената на 4-томния комплект на "Птиците на Америка" (с текст и илюстрации) е била близо 1 хиляда долара.
Уникалността на изданието е в изключително високото качество на илюстрациите, върху които са работели петдесет души. Във време, когато фотографията е правила първите си стъпки, подробните гравирани илюстрации бяха търсени от зоолозите, така че не само естетическото, но и научното значение на изданието беше голямо.
Изображенията са изпълнени с абсолютна точност, а шест вида птици, запечатани от Одубън, вече са изчезнали.
Източник: Wikipedia
1. Лестърски кодекс от Леонардо да Винчи
Цена : 30 800 500 долара. Продава се на търг от Christie's, ноември 1994 г.
Leicester Codex са научните записки, направени от Леонардо да Винчи в Милано през периода 1506-1510 година.
Ръкописът се състои от 18 листа хартия, изписани от двете страни и образуват тетрадка на 72 страници.
Бележките на Леонардо са написани с помощта на собственото му огледално писмо - можете да ги четете само с помощта на огледало.
Записите са посветени на различни феномени в природата, за които Леонардо се е замислил: защо луната свети, как и защо водата тече в реки, откъде идват вкаменелостите, от какви са направени минералите и други подобни неща.
Тетрадката съдържа и голям брой математически изчисления, диаграми и чертежи.
Кодът е наречен Лестърски в чест на граф Лестър, който закупува ръкописа през 1717 гоидна.
През 1980 г. Арман Хамър купи тетрадката от наследниците на граф Лестър, в чест на която той беше наречен "Кодексът на Хамър " за кратък период.
След смъртта му през 1994 г. кодексът е пуснат на търг, по време на който е придобит от основателя на Microsoft Бил Гейтс за $ 30,8 милиона.
По негова инициатива документът на Леонардо да Винчи се показва в различни музеи по света, като от 2003 г. е постоянно изложен в Музея на изкуствата в Сиатъл.