Под ръководството на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в страните от Г 20 (20-те най-големи икономики в света) е проведено изследване за финансовата грамотност на възрастното население.

Комплексно най-добри резултати са показали възрастните жители на Франция, Канада, Република Корея. Русия е на девето място по този показател, отбелязва RNS.

За оценка на финансовата грамотност на гражданите от 18 държави от G20, а така също и на Норвегия и Холандия са проведени тестове със задачи по финансова аритметика, въпроси за познаването на термини като инфлация, финансов риск, диверсификация, лихви, и други.

Верни отговори на въпроси за изменението на стойността на парите в определен период са дали средно 53% от анкетираните в G20, за лихвените плащания по кредитите - 80%. За пресмятане на проста и сложна лихва съответно 51% и 42%.

По въпроси, свързани със финансовите рискове вярно са отговорили 78% от анкетираните граждани, за значението на инфлацията - 77%, за форми за диверсификация на спестяванията - 59%, се посочва в изследването на ОИСР.

Най-високо ниво на финансови знания по горните теми е отчетено в Южна Корея (62% са набрали необходимия минимален бал за това), а най-ниско е нивото в Южна Африка (31%).

В Русия минимално ниво на финансова грамотност са демонстрирали 45% от анкетираните граждани сходни резултати са получени в Великобритания - 47% и Бразилия - 48%

Като цяло 60% от изследваните граждани на страните от Г 20 са съобщили, че водят семеен бюджет. В Германия процентът е 35%, за Русия - 50%, а във Франция е най висок - 85%.

Само малко над 50 процента от жителите на най-големите икономики в света имат дългосрочни финансови цели и полагат усилия да ги следват.

От руснаците 55% спестяват пари. Този показател е по-висок от Аржентина - 24% и Бразилия - 30%. Но е значително по-нисък от лидера по спестовност Китай - 96% и Саудитска Арабия - 91%.