Германското правителство сключи сделка за вноса на 250 000 тона зелен амоняк от Египет, информира министерството на икономиката, цитирано от Ройтерс. Количеството е за периода 2027-2033 година, а целта е превръщането му в зелен водород, необходим за процесите по декарбонизация на икономиката.

Проведеният търг е спечелен от Fertiglobe, собственост на държавната петролна компания на ОАЕ и нидерландския химически производител OCI. Производството ще се реализира в Египет, където към момента се инсталират 273 MW възобновяеми мощности, необходими за процесите. Последващото преобразуване на амоняка във водород ще се осъществява в Германия. Това се налага, тъй като инсталираните мощности на територията на страната не са достатъчни за производството на повече от 30-50% от необходимия зелен водород.

"Булгартрансгаз" започва проект за зелен водород в "Чирен"

"Булгартрансгаз" започва проект за зелен водород в "Чирен"

Участват български, американски и италиански компании

Търгът е проведен по програмата H2Global, която има се стреми да установи функциониращ международен пазар на зелен водород с грижа за околната среда и климата. Той беше обявен още в края на 2022 година и привлече оферти от над 65 държави.

Зелените водородни продукти ще се купуват на световните пазари и ще се предлагат за продажба в рамките на страните от ЕС. Евентуални загуби при продажбите ще бъдат дотирани чрез държавна субсидия, като към момента определената цена от малко над 4.40 евро за килограм се счита за конкурентна.

Обемът на настоящия търг представлява повече от 10 % от годишното производство на амоняк в Германия, коментира министерството. От там добавиха, че работят по друга потенциална сделка за внос на зелен водород, чиято стойност е около 3,5 млрд. евро, а във финансирането му този път ще се включи и Нидерландия.