Гигантът в сферата на фармацията Johnson&Johnson получи рекордна глоба в размер на 572 милиона долара. Причината - компанията е разпространявала свои медикаменти, довели до епидемия от употреба на опиати в САЩ, предаде CNN.

Съдът в щата Оклахома постанови, че фармацевтичната фирма е виновна за задълбочаването на проблема в административната единица - компанията е "наводнила" пазара с болкоуспокояващи, водещи до зависимост.

След решението на съда акциите на компанията се сринаха с 5%.

Ню Йорк съди фармацевтични гиганти за $500 милиона

Ню Йорк в люта битка срещу фармацевтичните гиганти

Компаниите умишлено създават наркотична епидемия, твърдят градските власти

Делото срещу Jonson&Johnson, което беше заведено от главния прокурор на Оклахома Майк Хънтър, беше с претенция за 17 милиарда долара, които в следващите 30 години да отидат за покриването на разходите по програми за рехабилитация на зависимите, както и за образователни кампании.

Всъщност искът на Хънтър е първият, при който се стигна до съдебен процес, от хиляди подобни искове, заведени от местни администрации срещу производителите на болкоуспокояващи лекарства в САЩ. Всичките обвинители със сигурност следят процеса, а някои адвокати дори сравняват делото с голямото дело срещу тютюневите компании в края на 90-те години на миналия век, когато производителите на цигари бяха заставени да платят невижданата компенсация от 246 милиарда щатски долара.

Според някои източници подобни дела тепърва ще започнат да се образуват в почти всички щати на страната.

Опиатите са погубили 400 000 човешки живота от 1999 година досега, твърдят от Центъра за контрол и превенция на болестите в САЩ.

По-рано тази година компанията остана сама на скамейката за обвиняеми, защото съдът в щата сключи споразумения с други две фирми, които произвеждат подобно продукти. Сделката беше съответно за 270 милиона долара и 85 милиона долара.

Зависимостите в САЩ струват $442 милиарда годишно на страната

Зависимостите в САЩ струват $442 милиарда годишно на страната

Отчитат повишен брой на посегнали към опиати американци

Обвинителите по делото, продължило над половин година, бяха категорични, че именно фармацевтичният гигант Johnson&Johnson е провел многогодишна рекламна кампания на продуктите си с болкоуспокояващ ефект. В рекламите си компанията акцентирала върху положителния ефект на медикаментите, но не обръщали почти никакво внимание върху опасностите от пристрастяване, които те крият.

Защитата на компанията пък отхвърли обвиненията с довода, че техните обезболяващи всъщност представляват едва 1% от всички подобни медикаменти на пазара. Отделно от това, в щата Оклахома пък били предписани незначителни количества от продуктите.

Въпреки това съдът намери фирмата за виновна и я задължи да заплати сумата от 572 милиона долара, които да послужат за справянето с проблемите, произтекли от действията на компанията.

Johnson&Johnson категорично ще обжалва съдебното решение.

Защо семейство, което е сред най-големите дарители на музеи и галерии, е „най-мразеното“ в САЩ?

Защо семейство, което е сред най-големите дарители на музеи и галерии, е „най-мразеното“ в САЩ?

Семейство Саклер е обвинявано, че печели парите си чрез продажба на наркотици