Затягането на правилата за отпускане на ипотечни кредити ще засегне най-вече хората с ниски доходи и те вероятно ще бъдат принудени да се преориентират към по-евтин тип строителство в по-евтини квартали. Това коментира пред БТА председателят на Управителния съвет на Национално сдружение "Недвижими имоти" (НСНИ) Александър Бочев.

Според него обаче цялостният ефект върху пазара (и цените) няма да е голям.

Припомняме, през миналата седмица централната банка обяви мерки за "охлаждане" на имотния пазар, които влизат в сила от 1 октомври:

  • Съотношението между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане да е в размер не по-висок от 50 на сто;
  • Съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане да е в размер не по-висок от 85 на сто;
  • Максималният срок по договора за кредит да не е по-дълъг от 30 години.

Бочев отбеляза, че през 2023 г. около 23-24% от ипотечните кредити са с вноска над 50% от дохода на кредитополучателя. Според експерта няма да се стигне до "автоматично отхвърляне" на тези семейства, но те биха могли да "пренастроят инвестиционните си намерения за покупка на имот в малко по-евтин квартал или купят по-малко жилище или такова, което се нуждае от довършване или ремонт".

БНБ забранява финансирането на имоти с над 85% кредит и до 50% вноска

БНБ забранява финансирането на имоти с над 85% кредит и до 50% вноска

Кредитната активност в сегмента продължава да е висока

Според експерта обаче цените на наемите в големите градове на страната, дори и след повишението им, са доста по-ниски, отколкото в повечето европейски столици, а там много от хората живеят под наем и в този смисъл за българите, които евентуално ще бъдат засегнати от новите мерки, има алтернатива.

По 6-7% са ипотечните кредити със срок от над 30 години или със самоучастие под 10 на сто, посочи Александър Бочев. "Дългите" ипотеки са предимно на млади хора с високи доходи, които така си осигуряват ниска месечна вноска, но с очакване кредитът да бъде погасен предсрочно. Затова и новите правила на БНБ няма да имат силен ефект върху пазара, смята експертът.

БНБ прилага фини настройки в риска по жилищните кредити

БНБ прилага фини настройки в риска по жилищните кредити

Новите правила за обезпеченост и платежоспособност при жилищни кредити не са рестриктивни

"Повечето домакинства, които са отлагали покупката на жилище в очакване на понижението на цените, вече са разбрали, че това няма да се случи скоро", отбеляза Бочев.