Банките вече ще отпускат кредити с процент на самоучастие 15%, а срокът ще е за не повече от 30 години. Това става ясно от решение на управителният съвет на БНБ. Това означава забрана на финансирането на имоти с над 85% кредит.
Изискванията обхващат домакинствата и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти, намираши се в България, и се спазват както на индивидуална, така и на консолидирана основа.
Освен това съотношението между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане ще е в размер не по-висок от 50%, се казва в съобщението.
Изискванията влизат в сила от 1 октомври 2024 г., като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да приведат дейността си по отпускане и предоговаряне на кредити до края на изтичане на този срок.
Допуска се одобряване или предоговаряне на кредити с параметри, които се отклоняват от изискванията, като общият одобрен или предоговорен размер на такива кредити през текущото тримесечие не може да е по-висок от 5% от общата брутна стойност на новоотпуснатите или предоговорените кредити през предходното тримесечие, съобщава БНБ.
От Банката подчертават, че изискванията подкрепят поддържането на стабилността на банковата система като допълват приложените до момента от БНБ капиталови буфери, определени с едни от най-високите нива в Европа. Те нямат възпиращ кредитната дейност характер, а следват надзорния подход на БНБ за висока консервативност и общата практика на макропруденциални мерки, приложена в страните от ЕС.
Кредитната активност в сегмента продължава да е висока, който допълнително се ускорява през второто тримесечие на 2024 г. Оценката на риска сочи придвижване в по-висока рискова категория на определени индикатори (кредитен растеж, задлъжнялост, цени на жилища и надцененост, среден размер на кредитите и др.), което сигнализира за потенциално натрупване на средносрочни рискове за банковата система.