БНБ обяви, че понижава основния лихвен процент. Българската народна банка определи по-ниско ниво от 3,63 на сто на основния лихвен процент от 1 юли.През май и юни основната лихва беше 3,78 процента.

Показателят е технически, но ясно отразява тенденция. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

България е във валутен борд, а стойността на българския лев е фиксирана за еврото. Затова основният лихвен процент няма пряко отражение върху лихвите по депозитите и кредитите, които се определят главно от лихвените нива, установени от Европейската централна банка.

БНБ въведе допълнителни изисквания за контрол на жилищните кредити

БНБ въведе допълнителни изисквания за контрол на жилищните кредити

Централната банка не смята, че има прегряване в жилищните заеми. Засега

Лихвата на БНБ има пряко отношение към законната лихва за забавено погасяване на задължение, която се формира като сбор от основния лихвен процент плюс 10 процента.

БНБ въведе допълнителни изисквания за контрол на жилищните кредити

Припомняме, че през месец май продължаващият сериозен ръст на заемите за покупка на жилища принуди управителният съвет на БНБ да вземе решение за въвеждане на допълнителни мерки за отчет и контрол на този сектор от банковия бизнес.

УС на БНБ разпореди на банките и клоновете, извършващи дейност в страната, прилагането на следния минимален набор от показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти:

  1. Съотношения между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане;
  2. Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане;
  3. Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на кредита, обезпечен с жилищен недвижим имот, и месечния доход на кредитополучателя при отпускане;
  4. Съотношение между размера на дълга и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
  5. Съотношение между размера на кредита и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
  6. Максимален срок по договора за кредит (матуритет).

С решението се утвърждават определенията и начина на изчисляване и се въвежда тримесечна отчетност за тези показатели на индивидуална и на консолидирана основа", стана ясно от съобщение на Централната банка.

Димитър Радев, управител на БНБ: България в еврозоната, но кога?

Димитър Радев, управител на БНБ: България в еврозоната, но кога?

В институционален план Българската народна банка и банковият сектор у нас "са в определена степен вече част от еврозоната"