Главният прокурор Сотир Цацаров изнесе лекция пред студентите на Университета за национално и световно стопанство, на която ги запозна обстойно с най-наболелите проблеми на родната прокуратура.

Според него най-голямо е затруднението в сектора "Човешки ресурси". Цацаров заяви, че годишно от 13 до 17% от щата на прокуратурите остава свободен и това се дължало основно на факта, че през мандата на бившия ВСС почти не е имало обявени конкурси за свободните места.

Към 1-ви май 2013 година у нас действащи са общо 2 327 прокурори и следователи, от които 527 са цивилни следователи, а 41 са военните. В следователските квоти незаетите места за момента са 84, обяви главният прокурор.

Той допълни, че въпреки свободните места, страната ни остава на една от челните позиции за брой прокурори на глава от населението. Стана ясно, че 13,5% от служителите са разпределени "по горните етажи", което според главния прокурор е ненужно голяма цифра.

Цацаров засегна пред студентите и въпроса за разпределението на делата и прекомерната натовареност на определени съдии и райони за сметка на слаба трудова дейност на съдебните служители в по-малките населени места.

Пред ръководството на прокуратурата стои и въпросът за необходимостта от военни прокуратури - у нас те са пет, а бюджетът на всяка една от тях за година излиза 1 450 000 лева.
Според Цацаров броят им надвишава необходимото предвид факта, че военните съдилища са с "десетки пъти по-ниска заетост от цивилните им колеги".

Централизирането на финансирането и на обществените поръчки също влиза в основните проблеми, с които главният прокурор е решен да се бори.
Като проблемни зони той изтъкна и честата смяна на наблюдаващи прокурори, както и действията по защита на свидетели.
Според Цацаров Бюрото за защита на свидетели трябва да е подчинено на главния прокурор, защото МВР често не разполага с нужния капацитет по въпроса.

Обвинител номер едно посочи, че трябва да се огледат добре и практиките на разузнаването и сподели: "Има места, където в 80% от случаите разузнаването се извършва на принципа първо чупиш вратата, а после искаш разрешение от съда".

Цацаров не пропусна да засегне и наболелия въпрос с използването на СРС-та у нас и подчерта, че според него е нужно създаването на единен регистър за контрол на специалните разузнавателни средства, за да се увеличи контролът върху тях.
Докато това не се случи тези скандали ще са циклични и ще вървят от избори на избори, обяви той и вметна, че веднъж са му искали разрешение за ползване на СРС при кражба на бензин.
Това съвсем не е нужно, достатъчно е да седиш в храстите и да наблюдаваш, шеговито обяви Цацаров.