AT&T се е отдръпнала от важната сделка с Huawei, предава The Wall Street Journal. Китайската компания се надяваше да обяви важното партньорство на един от най-значимите технологични форуми – CES Las Vegas, но това няма да стане, твърдят източници на изданието. Двете компании отказаха коментар относно причините за провалената сделка.

Очакваше се AT&T да започне да продава чрез своите магазини смартфоните на Huawei – стъпка, която щеше да даде на китайската компания доста по-широко присъствие, а също и участие на продуктите в телевизионни реклами.

Американските власти обаче не гледат с добро око на Huawei много отдавна. Преди шест години разследване на Конгреса установи, че оборудването, което компанията продава, може да бъде използвано за шпиониране или саботиране на щатските телекомуникационни мрежи. Заключенията в доклада буквално унищожиха шансовете на китайската компания да получи поръчка от някой от големите доставчици на мобилни и интернет услуги в САЩ по онова време.

Оттогава обаче Huawei се разрасна неимоверно и в момента твърди, че 45 от 50-те най-големи доставчици са нейни клиенти. Компанията е стъпила в 140 държави и през 2016 г. отчете печалба от 75 милиарда долара. Тя прави това чрез далеч по-ниски цени от тези на конкурентите ѝ,

И сега доминацията на компанията отново предизвиква страхове във Вашингтон. Те се притесняват, че големите щатски телекоми могат да се обърнат към Huawei – разкъсани между дълга пред националната сигурност и този пред акционерите.

Миналият месец членовете на комисиите по разузнаване в Конгреса и Сената изпратиха писмо до Федералната комисия за комуникациите, с което настояха комисията да се запознае с притесненията относно сигурността от доклада от 2012 г.

Натискът може да е имал ефект и върху решението на AT&T, коментира WSJ.

Част от подозренията срещу Huawei идват заради историята. Тя бе основана през 1987 г. от Рен Женгфей, бивш инженер на комунистическата Армия за народно освобождение. Днес компанията има трима главни изпълнителени директори, които се сменят, но Рен, сега на 73 г., все още е истинският шеф. В Китай не е необичайно технологичните компании да следят своите потребители и винаги са готови да дадат информация на властите. Макар да няма информация Huawei да участва в подобни схеми, е трудно да си представим, че комунистическата върхушка в Поднебесната империя има особена трудност да изпълнява желанията си.