Индексът S&P 500 е нараснал с близо 17% от началото на годината, а Nasdaq composite - с над 30%, потреблението в САЩ е на добри нива, безработицата - също. Федералният резерв може скоро да спре с болезненото повишаване на лихвените проценти, защото инфлацията се понижава.
Според проучване на Bank of America сред мениджърите на фондове, песимизмът сред тях е спаднал до най-ниските си нива от февруари 2022 г. насам. Думите са подкрепени и с действия - все повече от парите им са инвестирани, вместо да ги задържат.
Звучи прекрасно, но... някои от знаковите инвеститори са притеснени, пише в свой материал CNN.
Детайли: Публикуваните по-рано през тази седмица отчети на Комисията по ценните книжа и борсите показват, че Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет е продала почти 8 млрд. долара повече акции, отколкото е купила през второто тримесечие на 2023 г.
Това не е твърде много по неговите стандарти, но е значителен ход, когато пазарът би трябвало да е във възход.
Майкъл Бери, който правилно прогнозира срива на жилищния пазар през 2008 г., сега играе с над 1,5 млрд. долара за срив на Уолстрийт. Неговият фонд Scion Asset Management закупи пут-опции за 866 млн. долара срещу фонд, който следи S&P 500 и 739 млн. долара - срещу друг, който следи Nasdaq 100.
Защо: Според CNN има няколко сюжета, които могат да създадат истинска буря на пазарите, при това - скоро.
- Китай: Състоянието на втората по големина световна икономика е грижа за американските инвеститори. По данни на националната статистика потребителските разходи, индустриалното производство и инвестициите в дълготрайни активи в Китай са се забавили допълнително през юли спрямо предходната година. Наскоро Китай също така преустанови публикуването на месечни данни за младежката безработица. На фона на всичко това - Вашингтон и Пекин има точки на сблъсък по всички теми от чиповете до войната в Украйна.
- Войната в Украйна: Глобалната инфлация най-накрая намалява, но засиленото геополитическо напрежение заплашва да повиши цените на храните и петрола в целия свят. Нахлуването на Русия в Украйна продължава да разпалва страхове от повишаване на цените на суровините, глобална икономическа нестабилност и несигурност около сигурността. Миналата зима беше мека, за тази все още няма как да знаем. "Светът (вече) не е толкова сигурен", призна шефът на JPMorgan Джейми Даймън неотдавна.
- Забавяне на растежа в САЩ: Безработицата е ниска и темповете на инфлация непрекъснато се понижават, но икономиката на САЩ все още показва признаци на забавяне. Купувачите са затегнали кесията си заради по-високите цени и разходи по заеми, като са се съсредоточили върху плащането на стоки от първа необходимост като хранителни стоки, а не върху покупки като дрехи или подобрения на дома.
- Банков риск: Все още съществуват опасения от разпространение на проблемите, които видяхме по време на регионалната банкова криза през март. Фондът на Бъри също така се освобождава от акциите си в редица регионални банки - той продаде своите 150 000 акции на First Republic Bank, както и дяловете си в Huntington Bank, PacWest и Western Alliance. Fitch дадоха ясно да се разбере, че може да понижат рейтинга на цялата банкова индустрия - така ще пострадат и големите играчи.