Най-малко 1600 гръцки компании, работещи в непрекъснат режим, са декларирали, че техни служители ще работят 6 дни в седмицата. Това са заводи за храни и напитки, лекарства, горива, рудници и рафинерии. Такива са резултатите след първите две седмици от прилагането на новия режим, пише онлайн изданието Insider.

Освен тях, десетки предприятия, които не попадат в обхвата на разпоредбите на закона (като супермаркети, пекарни и вериги сладкарници), също са подали предварителна декларация за шест работни дни за персонала си, но са се опитали изкуствено да влязат в системата, позовавайки се на натовареността.

Гърция въвежда шестдневна работна седмица

Гърция въвежда шестдневна работна седмица

Правителството смята, че инициативата е необходима заради опасност от намаляващо население и недостиг на квалифицирани работници

Всъщност, както се оплакват синдикатите, тези работодатели така или иначе са принуждавали служителите си да работят и в събота.

Шестдневната работна седмица се определя от работодателя, като той декларира пред властите работниците, които иска да наеме един допълнителен ден, за да покрие спешни нужди в периоди, когато се налага ускоряване на производството. Идеята на властите е по този начин да се "изсветли" недекларираният труд.

При извънредната смяна на работниците се заплаща с 40% отгоре, ако е събота, със 115%, ако е неделя и празник, 140%, ако е неделя/празник и нощ.

Министърът на труда Ники Керамеос вече се опита да успокои, че не всички работници попадат под мярката за извънредни смени даже и в рамките на дадено предприятие, което може да се възползва от закона: "В отрасъл, който работи 24 часа в денонощието, например счетоводният отдел не работи 24 часа".

В Гърция ще пазят данъчна информация цял век

В Гърция ще пазят данъчна информация цял век

Информацията в новия регистър ще е достъпна за разследващите органи, съдилищата и банките

По думите му извънредната смяна не може да бъде искана от работника непрекъснато и системно, тъй като това е незаконно и неправомерно от страна на работодателя и, разбира се, работникът има право да откаже и е защитен от закона.

Заради по-високите ставки, системното прилагане на 6-дневна работна седмица е не само незаконно, но и неизгодно за работодателите, успокояват управляващите. Юристи обаче не са съгласни и според тях към момента при непрекъснатите производства работодателят е в по-силна позиция от служителите при налагането на допълнителен работен ден - те могат да откажат само по здравословни причини.

Стигне ли се до работа в събота, освен по-високо заплащане, има и други важни моменти:

  • Работният ден не може да е по-дълъг от 8 часа;
  • Трябва да има 11 часа между края на предходния работен ден и началото на следващия;
  • Средно за 4-месечен период продължителността на работната седмица не трябва да превишава 48 часа.

Регламентът няма да се прилага за предприятията за комунални услуги, публичния сектор и банките, а туризмът и ресторантьорството са изключени от него.

Както обаче става ясно, опити за злоупотреба не липсват.