Администрацията занапред няма да има право да изисква повторното представяне или доказване на документи и данни, а ще е длъжна да ги събира служебно.
Това предвижда одобреният от кабинета проект на Закон за електронно управление.

Документът регламентира еднократно събиране и създаване на данни - веднъж събрала и/или изменила определени данни за гражданин или бизнес, администрацията няма право да изисква повторното им представяне или доказване, обясни министър Николай Василев.

Законопроектът определя предлагането на административни услуги по електронен път като задължително за всички административни органи, както и за всички нотариуси, държавни и общински учебни заведения, организации, предоставящи обществени услуги (образователни, здравни, топлоснабдителни и електроснабдителни, телекомуникационни, пощенски и др.).

Занапред всички органи ще са задължени да обменят информация по електронен път. Това означава, че в бъдеще ще се замени цялата система на деловодството, каза министър Василев.

Той посочи, че от началото на годината над 20 пъти е нараснала употребата на електронен подпис. В момента има 4 организации, предлагащи тази услуга.

Със законопроекта се осигурява съвместимост между информационните системи и информационна сигурност, като се налага единна политика както за осъществяване на автоматизиран обмен на данни в рамките на администрацията, така и в интеграцията на националните информационни системи с тези на страните-членки на Европейския съюз.

Целта е да се осигури възможност за предоставяне на трансгранични електронни административни услуги.

С този законопроект административните процедури ще се автоматизират, ще се осигури прозрачност на процесите в държавната администрация и ще се намалят възможностите за корупционни практики. Ще бъдат намалени и разходите за поддръжка на администрацията.

За неизпълнение на изискванията ще бъдат налагани глоби от 50 до 7000 лева в зависимост от това кой е нарушителят и дали има предишни нарушения. При неизпълнение на закона може да се стигне и до отнемане на лиценз.

Следващата седмица министър Николай Василев ще връчи електронни подписи на премиера Сергей Станишев и министрите от кабинета, а съвсем скоро около 500 административни структури ще получат средно по четири електронни подписа, съобщи министър Василев.

Законопроектът ще влезе в сила 1 година след обнародването му в „Държавен вестник".