Шокът от пандемията COVID-19 и икономически спад ще имат значително въздействие в цяла Африка. Но въпреки това континентът може да извлече ползи и да се "върне" по-силен, особено ако африканските власти се възползват от настоящата възможност за ефективно лидерство, пише Ландри Сигне, професор и един от директорите на University"s Thunderbird School of Global Management в Аризона. Материалът е публикуван в Project Syndicate.
Въпреки апокалиптичните прогнози, Африка може да е по-подготвена, отколкото мнозина смятат, да издържи комбинацията от шока от пандемията COVID-19, срива на цените на стоките и глобалната икономическа рецесия, като се предполага, че лидерите й действат разумно. Въпреки че представянето на африканските икономики се различава една от друга, цялостният напредък през последните две десетилетия направи континента по-устойчив от всякога.
В книгата му Unlocking Africa"s Business Potential той анализира текущите трансформации на континента и новите икономически възможности. Възползвайки се от този анализ днес, по-специално шест тенденции, може да помогне за намаляване на въздействието на настоящата криза.
Африканските икономики стават все по-конкурентни
Въпреки че по-голямата част от африканските страни се нареждат към дъното на Индекса на глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум за 2019 г., Мавриций, Южна Африка, Мароко, Сейшелите, Тунис, Алжир, Ботсвана, Египет, Намибия, Кения и Руанда са на върха. В допълнение, подобрените макроикономически политики позволиха на страни като Етиопия, Кот д'Ивоар и Гана да постигнат значителни темпове на растеж на БВП през последните години.
Африканците подкрепят продължаващата тенденция към по-добро и по-отчетливо управление
Това идва в резултат на демократичните избори и засиленото гражданско участие. През последните пет години проучванията на Afrobarometer surveys сочат, че 68% от африканците предпочитат демокрацията, 75% подкрепят ограничения за лидерите.
Друга положителна тенденция - демографията
Очаква се населението на Субсахарска Африка да нарасне от 1,1 милиарда на 1,4 милиарда до 2030 г., 2,1 милиарда до 2050 г. и около 3,8 милиарда до края на 21-и век. През 2030 г. над половината от населението на континента ще бъде концентрирано в седем държави: Нигерия, Етиопия, Конго, Египет, Танзания, Кения и Южна Африка. В първите четири ще живеят повече от 100 милиона души.
Освен това Африка в момента е най-бързо урбанизиращият регион в света. До 2035 г. над половината от населението му ще живее в градове, а до 2050 г. делът им ще нарасне до близо 60 на сто. Концентрираната квалифицирана работна сила в тези градове предлагат привлекателни възможности за инвеститорите.
И през последните години детската смъртност в Африка намалява, а нивата на раждаемост остават непроменени, което създава демографски дивидент. Днес континентът има едно от най-високите коефициенти на зависимост в света поради големия дял на децата на възраст под 15 години. Но до 2030 г. те ще се превърнат в работна тъка и потребители в Африка.
Инвестиции в Африка
Производствен потенциал на Африка привлича значителни чуждестранни инвестиции. В селскостопанския сектор например европейските, китайските, саудитие, южнокорейските и индийските компании инвестират милиарди долари за закупуване или отдаване под наем на големи площи земеделски земи. Държави като Камерун, ДРК, Етиопия, Кения, Мадагаскар, Мозамбик и Сенегал отглеждат разнообразни продукти, които могат да бъдат изнасяни, включително цветя, леща, палмово масло, ориз, захарна тръстика, банани и царевица. Въпреки че кризата COVID-19 може да отслаби инвестициите в краткосрочен план, континентът ще привлече по-голям приток на инвестиции в дългосрочен план.
Освен това търговията на Африка с Бразилия, Индия, Индонезия, Русия и Турция се е удвоила от 2006 г. до 2016 година.
Не на последно място, африканските фирми са в добра позиция да се възползват от Четвъртата индустриална революция, която се ръководи от нови цифрови технологии като Интернет на нещата, изкуствен интелект, биотехнологии и 3D принт. Чрез интегриране на технологиите в текущите си операции, компаниите ще могат да укрепят здравните системи в Африка и да реагират на инфекциозни заболявания, да съживят подкрепата в публичния сектор и да установят взаимноизгодни публично-частни партньорства.
Технологии
Африка се възползва от бързото разширяване на своите мобилни широколентови мрежи, което може да привлече инвеститорите в сектора на информационните и комуникационните технологии. Кения и Руанда прилагат национални стратегии, насочени към насърчаване на внедряването на технологии и иновациите, докато страни като Южна Африка, Нигерия и Египет са домакин на значителен брой технологични центрове. Креативни предприемачи стартират широк спектър от услуги като технологията варира от мобилни приложения за здравеопазване до 3D печат на метални части от титан.