Американска търговска камара в България (АТК) се обяви против предвиденото в Бюджет 2025 налагане на допълнителни данъци върху стратегически сектори за българската икономика, каквато е минерално-суровинна индустрия. Според АТК е неприемлива въвеждането на данък върху подземните богатства, който по съществото си демонстрира непрорпорционално третиране на икономически субекти, опериращи на територията на Европейския съюз и въвежда дискриминационни положения с двойното им данъчно облагане. От Камарата допълват, че подобен ход ще повлияе негативно на инвестициите у нас.

Американската търговска камара отбелязва, че това е пореден опит да се натовари с допълнителна данъчна тежест един от икономическите отрасли, които развиват дейност вече над 100 години в България. В позицията си АТК посочва, че е неприемливо подобни практики да се въведат без институционален диалог, без задълбочен анализ за ползите и рисковете, както и за последствията от тях.

АТК настоява за среща с Димитър Главчев, Наталия Киселова и служебните министри на финансите, икономиката и енергетиката. Камарата разбира необходимостта от постигането на 3% дефицит, но се противопоставя на начина, по който се предлагат мерки, които да компенсират този недостиг. АТК приветства разбирането за неувеличение в основните данъци - ДДС, корпоративен данък, данък върху доходите на физическите лица, както и осигуровките, макар да е в ход изпълнение на плана за плавно вдигане на Максималния осигурителен доход и на Минималната работна заплата (заложени в Проекто-Бюджет 2025), което от своя страна допълнително засяга конкурентоспособността на фирмите. Тя обаче изразява несъгласие аргумента, че предложените по-горе мерки върху миннодобивната индустрия, ще имат най-малък негативен ефект върху икономиката на страната.

В позицията на АТК се подчертава, че данъчната амнистия е ход, чрез който задължения на икономически субекти, трупани с години, ще бъдат реалибилитирани с до 15% изплащане на данъци през 2025 г. Ако тази мярка бъде приложена към недобросъвестни към Държавната хазна икономически субекти, то това би дало изключително негативен сигнал както към добросъвестните платци към бюджета.

АТК отбелязва, че въвеждането на данък върху подземните богатства ще се отрази неблагоприятно на минодобивния сектор. Според АТК това ще доведе до:

Нарушаване принципите на равнопоставеност, недопускане на дискриминационно третиране и на свободна конкуренция;

Оказване на негативно влияние по отношение на инвестиционния климат, устойчивото развитие и опазването на критични ресурси;

Риск за регионалното развитие и заетост;

Американската търговска камара предлага:

Министерство на финансите да извърши по-задълбочен анализ на икономическото и социалното въздействие както на комплекса от предложени мерки, така и на отделните им елементи;

Да се спазва принципа на предвидима и стабилна данъчна рамка както от служебното правителство, така и от всяко следващо;

Да има по-ефективна борба със сивата икономика;

Политическият елит да не допуска приемането на популистки мерки;

МФ публикува рамката на Бюджет 2025

МФ публикува рамката на Бюджет 2025

Ведомството предлага редица мерки за увеличаването на приходите в държавната хазна