Забраната за внос на украинско зърно, която служебният кабинет поиска от Европейската комисия, към момента е нанесла щети на хазната в размер на 146 млн. лв. от невнесено ДДС. До края на годината се очаква, ако продължи тази забрана, щетите да са по около 40 млн. лв. на месец. За това предупреди вицепремиерът и финансов министър Асен Василев на брифинг в Министерски съвет за вноса на украинско зърно в България.

"С това си непремерено решение служебният кабинет лиши хазната от прихода и накара българския народ да плаща по-скъп хляб, по-скъпо брашно, по-скъпо олио, по-скъпи фуражи и оттам по-скъпи цени на млечните и местните продукти, за да защити един сектор, който миналата година е генерирал декларирана печалба от 2.5 млрд. лв.", възмутен е Василев. Ако има производители, които са поставени под трудности и биха излезли на загуба, е да има целеви помощи за тези производители, но да се освободи вноса, за да може да се генерират приходи в хазната и да може да се ядем по-евтини храни, настоя Василев.

Той уточни, че има дискусии в кабинета по линията на украинското зърно. "В кабинета има взето решение, че България не подкрепя удължаването на забраната за внос на украинско зърно", категоричен бе Асен Василев.

Той представи и данни за приходите и печалбите на зърнопроизводителите за миналата година. Приходите от производство на зърнени култури миналата година са 9 млрд. 976 млн. лв. Декларираната печалба за сектор "Зърнопроизводство" е 2 млрд. 507 млн. лв. Само за сравнение - през 2021 г. приходите на сектора са 7 млрд. 965 млн., а печалбата - 1 млрд. 862 млн. лв.

Иначе казано, по думите на финансовия министър - приходите на зърнопроизводителите за 2021 г. са 8 млрд. а печалбата 1 млрд. и 900 млн. Приходите за 2022 са 10 млрд., а печалбата е 2.5 млрд. лв. Секторът е основен ползвател и на субсидията по линията на освобождаването на горивата от акция - 100 млн. лв. невнесен акциз в хазната от сектора. Субсидията, която е дала държавата към всички селскостопански производители и сектор "Зърнопроизводство" за 2021 е 1.6 млрд. лв., за 2022 г. - 1.96 млрд. лв., от които 890 млн. лв. европейски средства и 1 млрд. и 100 млн. лв. средства от националния бюджет, отчете Василев.

Петков иска отмяна на ембаргото за украинското зърно, за да бори цените на храните

Петков иска отмяна на ембаргото за украинското зърно, за да бори цените на храните

Напълно неверни са твърденията, че позволяването на вноса на украинско зърно ще унищожи българското земеделие