Повечето страни членки на НАТО не плащат полагащия им се дял и това започва да се превръща в болезнена тема в САЩ.

Кандидатите за президентския пост Бърни Сандърс и Хилари Клинтън използваха дебата на Демократическата партия в четвъртък, за да призоват останалите членове на НАТО да отделят повече разходи за отбрана. Доналд Тръмп отиде дори по-далеч, заявявайки, че САЩ трябва да преосмислят участието си във военния съюз, защото струва твърде много пари, предаде CNNMonеy.

Много европейски страни членки, включително големи икономики като Франция и Германия, харчат по-малко от сумата, препоръчвана в указанията на НАТО.

Всъщност САЩ дават много повече средства за отбрана, отколкото която и да е друга държава на планетата.

Според статистиките на организацията само за изминалата година страната е похарчила 650 милиарда долара за отбрана. Това е над два пъти повече от сумата, която всички останали 27 страни членки на НАТО са похарчили помежду си, макар общото им БВП да надвишава това на САЩ.

Военните разходи на Америка винаги са засенчвали бюджетите на останалите партньори още от създаването на Организацията на Северноатлантическия договор през 1949 г. Дупката обаче стана много по-широка, когато САЩ увеличиха разходите си след терористичните атаки на 11 септември 2001 г.

Страната отделя и най-голяма част от своя БВП за отбрана: 3,62%. По този показател след нея се нарежда Гърция с 2,46 на сто.

Официалните принципи на НАТО сочат, че страните членки трябва да отделят за отбрана най-малко 2% от своя БВП.

Снимка 229007

Източник: CNN

От всички 28 участника в съюза само пет достигат тази цел – САЩ, Гърция, Полша, Естония и Великобритания.

Останалите членове изостават. Германия е похарчила 1,18% от своя БВП за отбрана през 2015 г., а Франция – 1,8 на сто.

Прави впечатление, че България е отделила за отбрана по-голям дял от БВП в сравнение със страни като Германия, Дания и Канада – 1,20%, но той пак не отговаря на заложената цел.

По-малко от процент от БВП за отбрана са похарчили Чехия, Италия, Словения, Белгия, Испания и Унгария.

Светът се въоръжава. Военните разходи растат

Светът се въоръжава. Военните разходи растат

Най-голям бюджет за отбрана продължава да има САЩ