Шефът на американския Федерален резерв Бен Бернанке, ще се срещне в понеделник с говорителя на Камарата на представителите в щатския Конгрес Нанси Пелоси, за да дискутират възможностите пред американската икономика и нужните мерки за нейното възстановяване.
Бързото обезценяване на имотите в САЩ, високата цена на петролните продукти и слабият капиталов пазар, са в основата на всички прогнози вещаещи скорошна рецесия в страната. Госпожа Пелоси, ще се срещне лично с Бернанке, за да чуе какви предложения има президента на ФЕД към Конгреса. От своя страна, говорителката ще запознае банкера, с предложените от демократите оздравителни мерки, които биха спомогнали за по-бързото преодоляване на кризата в страната.
"Това ще бъде среща за обмяна на идеи", коментира Wall Street Journal.
Бернанке, който по-рано тази седмица даде ясен сигнал, че ФЕД е готов да направи още няколко лихвени понижения, ще разговаря с представителите на демократическата партия, по-късно този месец. Анализаторите са на мнение, че Бернанке се опитва да издейства допълнителна подкрепа от Конгреса под формата на промяна във фискалната политика, за да подкрепи мерките вземани от ФЕД.
Нанси Пелоси е пожелала да разговаря с президента Буш по въпроса с икономиката, веднага след като той се завърне от обиколката си в Близкия Изток. Финансовият министър Хенри Полсън пък сподели в петък, че президентът Буш все още не е решил дали ще бъде нужно използването на цял пакет от мерки за справяне с тежката ситуация.
"Времето ни притиска", сподели Полсън пред Bloomberg. "За да се противопоставим на негативите, трябва да се фокусираме над по-решителни стъпки, които да подействат веднага", допълни той.
Според вестник New York Times, американският президент Джордж Буш, може да представи идеите си за стимулиране на щатската икономика по време на речта за състоянието на съюза, която ще се състои на 28 януари в Конгреса.
Kihano4
на 14.01.2008 в 10:19:03 #11Някой може ли да обясни какво й е лошото на тази рецесия? Ние вече 18 години сме в рецесия и оцеляваме. И щатите ще оцелеят. Хванали сме се за "икономическото развите" като удавници за сламка. Май наистина сме удавници, а?
Podroben
на 14.01.2008 в 09:23:14 #10Забележете: Буш може да предложи мерки в края на месеца. Най-вероятно ще предложи още милиарди за Ирак. Що се отнася за ипотечните дългове, ситуацията не е чак толкова лоша. Голяма част от парите са от чужди банким така че техните пари ще изгорят. Големият проблем на САЩ не са ипотечните кредити, а високата цена на петрола. Той няма скоро да падне, особено с китаскита и индийската икономика в силен растеж. Това обаче ще стимулира зелените икономики. Яките хибриди вече са факт. Тези коли ще бъдат пуснати в масово производство много скоро и тогава няма връщане назад. Войната в Ирак обаче трябва да свърши и колкото по-бързо, толкова по-скоро милиарди долари ще спрат да бъдат харчени за война и пренасочени в икономиката.
Realizer
на 14.01.2008 в 01:30:07 #9Еми те САЩ проблеми с икономиката нямат . Просто всичките тези кризи се измислят , коя за да не прегрее икономиката , коя заради фалшивия месия , просто те ако имаха проблеми , до сега и на луната да са разбрали затова .
Неделчо Съботинов
на 13.01.2008 в 19:00:12 #8В икономическата литература (учебници най-вече), както и в публицистиката, американската институция FED (Federal Reserve) се превежда на български със своите няколко синонима. Те са: 1. Американска централна банка 2. Централна банка на САЩ 3. (Американски) Федерален резерв 4. ФЕД (или Фед) А длъжността на Бен Бернанке се изписва като: 1. Президент 2. Председател на борда на директорите 3. Гуверньор 4. Шеф 5. Централен банкер (въпреки че това на мен не ми звучи добре) Не може в един текст да се пише във всеки абзац единствено и само "Централна банка на САЩ", защото се получава повторение и става неприятно за четене. Тук не става въпрос кой пише на английски, на немски или на български, а просто за елементарно заменяне на думи с еднакво значение. Хората, които сме навътре в материята, знаем за какво става дума и не се нуждаем непрекъснато от обяснение. Все пак това е малко или много специализиран сайт.
vladimir
на 13.01.2008 в 18:28:32 #7. Неделчо Съботинов, на мен не ми дават да пиша на латиница, защото не било на български, а Човекът пише "федерален резерв" вместо "централна банка" и вие го смятате за нормално. аз когато пиша на латиница всиЧки също разбират какво искам да кажа и реЧта става по-разнообразна. .
Неделчо Съботинов
на 13.01.2008 в 14:42:10 #6Владимир, Тодор Русанов се е изразил съвсем коректно в статията. Освен това както написа колегата по-долу, всички които разбираме от икономика знаем за какво става въпрос. Не може да се пише все един и същи термин, трябва да се използват и синоними, иначе речта става суха и еднообразна. Статията е написана напълно коректно и на мен също ми харесва, как в САЩ политиците се обединяват около общата кауза (в случая да подпомогнат икономиката), докато в България (типично по балкански) всеки е за себе си.
Само Левски
на 13.01.2008 в 14:28:58 #5Ето пример за нашите политици, как американските им събратя пред лицето на рецесия се обединяват, за да вземат спешни мерки за излизане от кризата.Кога ще го видим и в България това.Няма да е скоро.
Рошко
на 13.01.2008 в 14:05:53 #4Ако трябва да бъдем най-точни , то трябва да се каже: Председател на борда на директорите на ФЕД , но мисля , че не е нужно от уточнения , всички знаем за какво става въпрос.
vladimir
на 13.01.2008 в 14:05:00 #3. сега ще сърбат каквото са си надробили. никога повеЧе сащ ще бъдат каквато са били до сега. това е наЧалото на упадъка на сащ както единствена световна сила. китай, европа, индия, бразилия, сащ и русия ще съствят новите световни сили до края на века. .
mc solaar
на 13.01.2008 в 14:03:32 #2'спешни икономически мерки' означава: 'кой да бомбардираме' ... дано да не питат Бушиста
vladimir
на 13.01.2008 в 13:55:30 #1. а бе, тодорЧо русанов, виждам те Че се засилваш да пишеш по икономиЧески теми, това е хубаво, ама вземи и се ограмоти малко по въпросите. не се превежда "Шефът на американския Федерален резерв" а "Президента на Централната Банка на САЩ". .