Шефът на Федералния Резерв Бен Бернанке и финансовият министър на САЩ Хенри Полсън се оказа, че не са били прави за големината на кризата във вторничния ипотечен пазар. През пролетта и двамата твърдяха, че рискът е ограничен до мащабите на краткотрайна нестабилност, но се оказа, че са грешили и то ужасно.  

Пазарът на ипотечни кредити, който не се контролира от правителствени надзорни органи, се оценява на $2 трлн. Според анализатори цитирани от агенция Bloomberg, кризата е едва в началото си. Вече се забелязва спад в активността и на основния ипотечен пазар. Шоковата вълна достигна изключително бързо европейския и азиатския пазар, където централните банки бяха принудени да „развържат" минималните задължителни резерви и да налеят допълнително пари в банковата система.

Много световни корпорации занимаващи се със строителство и транспорт обвиняват кризата в кредитния пазар за ниските печалби, които регистрират в последните си отчети. Дори компания предлагаща мобилни услуги със седалище в Далас е обявила, че понася загуби от негативното развитие на вторичния ипотечен пазар. Според бившият шеф на Федералната банка на Атланта, шансът за развитие на пълномащабна икономическа рецесия в САЩ нараства от ден на ден.

Федералният резерв наля допълнително $38 млрд. в банковата система на САЩ вчера, като обяви, че ще следи отблизо развитието на кризата и е готов да направи нова финансова инжекция, ако това се наложи. Европейската централна банка от своя страна също направи две големи вливания на свежи парични средства във финансовата система на Еврозоната. Вчерашната интервенция беше на стойност 61.05 млрд. евро, като за двата дни общата сума налята от банката възлиза на 155.85 млрд. евро.

Безпрецедентната стъпка на ЕЦБ се наложи, след затварянето на три инвестиционни фонда на френската банка BNP Paribas, тъй като от централата вече не можеха да изчисляват активите ми заради липсата на купувачи (ликвидността беше паднала до нула).

Припомняме съвсем накратко хронологията на коментарите на Бернанке. За първи път той предупреди за създалата се криза на 28 март в изказването си пред Конгреса. Тогава неговите думи бяха: „кризата в ипотечния сектор е овладяна и няма за какво да се притесняваме". Само месец по-късно неговите коментари не бяха толкова оптимистични. На 18 юли, по време на речта си за състоянието на американската икономика за първото полугодие отново пред Конгреса, той заяви, че покачващият се процент на неизпълнение на кредитни задължения и слабото представяне на жилищния пазар в САЩ, създават сериозен проблем за кредитния сектор. Проблеми, които явно бързо обхващат цялата световна финансова система.