Изненадващо или не, през 2016 година Бразилия може да се превърне в новата Гърция. За държава със средно големи приходи като латиноамериканската размерът на дълга й е прекалено голям – той се изчислява на 70% от брутния вътрешен продукт (БВП) и расте с много бързи темпове. Заради високите лихвени проценти разходите по покриваните на задълженията също са много големи – цели 7 на сто от БВП.

От своя страна централната банка на най-голямата икономика в Латинска Америка е с вързани ръце и трудно може да се справи с нарастващата инфлация, която в момента се изчислява на 10,5%. На фона на тази ситуация публичните финанси са силно застрашени.

При всички тези предпоставки на правителството на президента Дилма Русеф не му остава нищо друго освен да постъпи като това в Атина – да повиши данъците и да ореже разходите, пише Business Insider.

Кабинетът ще бъде принуден спешно да предприеме мерки, тъй като перспективите за бразилската икономика също далеч не са обнадеждаващи. Прогнозите са, че в края на 2016 година тя да бъде с 8% по-слаба в сравнение с първото тримесечие на 2014 година, когато за последно отчете ръст.

Бразилия изпада в най-дълбоката рецесия за последните 115 години

Бразилия изпада в най-дълбоката рецесия за последните 115 години

Проблемите на най-голямата икономика в Латинска Америка се задълбочават

Анализаторите очакват, че БВП на глава от населението ще бъде с една пета по-малко за разлика от 2010 година, когато беше неговият пик. По този показател Бразилия определено се справя по-добре от южната ни съседка, но все пак резултатите са разочароващи.

От друга страна въпреки затрудненото положение на публичните финанси, местната власт в латиноамериканската държава е удвоила разходите си до 18 на сто от БВП, а общите публични разходи надхвърлят 40 на сто от БВП.

Другият основен проблем за Бразилия са пенсиите. Те „поглъщат” 11,6% от БВП, като този дял е по-голям от този в Япония, например, където възрастното население е доста по-многобройно. Този разход също оказва тежест върху финансовата система на страната, като през 2014 г. първичният дефицит е възлизал на 13,9 милиарда долара.