От Българската стопанска камара (БСК) излязоха с предложения, как да се пребори дефицита на Националния осигурителен институт (НОИ).

Една от причините е, размерът на трансфера от бюджета за ранното пенсиониране на служителите на силовите министерства, при които средствата за осигуровки не са планирани като разход на ведомствата. Тук трябва да се обърне внимание и на още един детайл - този трансфер е крайно недостатъчен, защото ранно пенсионираните служители се пенсионират с 25 години трудов стаж и получават дълго време пенсии. За да се компенсират тези фактори, актюерските разчети сочат, че трябва да се увеличи размерът на осигуровките им с не по-малко от 10 на сто, посочват от БСК.

Другият момент е свързан с драстичното увеличение на хората, които получават пенсия за неработоспособност. Инвалидизираните достигат 400 000, а разходите за техните пенсии надхвърлят 1 млрд. лв. Тези, които получават пенсия за загубена работоспособност, „замърсяват" трудовия пазар, защото трудно могат да бъдат освободени.

Към тези причини можем да добавим влошаващото се демографско състояние в страната, емиграцията, увеличаващия се сив сектор, както и намаляването на работните места. За последните 2 години работните места са намалели с 320 000, което на практика означава, че 320 000 българи не плащат социални осигуровки, посочват от камарата.

От БСК смятат, че трябва да се преразгледа цялата система за пенсионно осигуряване и да се изключат от нея всички елементи от нея, които нямат характер на осигуряване и не са свързани с осигурителния принос на лицата. Да се прекрати практиката по трансферирането на средства от консолидирания бюджет към бюджета на НОИ за осигуровки на държавните служители. Трябва да се прекратят и всички привилегии на служителите на силовите министерства, които не работят на терен и няма реален риск за живота им, посочват от камарата. Много важно е да  се инвестират средства в увеличението на пенсиите на ранно пенсионираните за сметка на обезщетенията (до 20 заплати), които им се изплащат, когато напускат или се пенсионират.

Според БСК държавата трябва да прояви политическа воля и да направи внимателен одит на всички, които са получили пенсия за загубена работоспособност. Да започне плавно увеличение на възрастта за пенсиониране и на годините трудов стаж, необходими за придобиване право на пенсия, след като се извърши анализ на цялата осигурителна система. Трябва да се увеличи и възрастта за пенсиониране на служителите, които ползват право за ранно пенсиониране. Те трябва, солидарно с останалите граждани, да поемат част от тежестта на реформата, смятат от камарата.