Американската президентска администрация обяви, че скоро ще представи плана си за справяне с последиците от икономическата криза, който трябва да помогне за избягване на рецесията. Проектът, който все още предстои да бъде ревизиран, предвижда данъчни облекчения в размер на $800 за физически лица и $1600 за домакинства, както и подобни данъчни отстъпки за бизнеса.

Президентът Джордж Буш е дискутирал различни възможности с лидерите на двете политически партии от Конгреса, като се очаква по-късно днес да съобщи основните принципи, които са залегнали в документа. Според експерти, планът може би включва икономически стимули на обща стойност $150 млрд.

„Проектът предвижда да се предоставят пари на хората, които да бъдат изхарчени", коментира Леонард Бурман от центъра за данъчна политика във Вашингтон. „Това може да е недостатъчно за икономиката", продължава той.

Според анализатори, американският президент в момента подкрепя краткосрочната държавна помощ, като не желае да се обвързва с по-дългосрочни дейности. Припомняме, че Белият дом и Федералният резерв работят от ноември 2007 г. заедно, над проект, който би трябвало да спаси американската икономика от рецесия или поне да притъпи последиците от евентуална такава.

Много инвеститори се притесняват, че САЩ вече са в рецесия, а всички американски индекси пропаднаха на вчерашната сесия. Първите три дни на тази седмица, отбелязаха най-слабия период за Wall Street от 2002 г. насам.

Според новия план на Буш, бизнесът в страната трябва да получи различни данъчни отстъпки. Такива например може да са свързани с новозакупеното оборудване, което  да се облага само на 50% от стойността си. Малкият бизнес пък ще бъде освободен от данъчно облагане на всички свои бизнес разходи до $200 000 годишно (в момента тази граница е $112 000).

Буш иска да направи данъчните облекчения гласувани през 2001 г. и 2003 г. постоянни, а не както трябваше по закон, да изтекат през 2011 г. „Президентът подкрепя продължаването на тези данъчни отстъпки далеч в бъдещето, както и бързи икономически мерки", коментират икономисти.