Японската икономика нараства с най-бързи темпове за последните три години, информира днес агенция Bloomberg. Потребителските разходи са се възстановили, а бизнес инвестициите са скочили. Всичко това засилва спекулациите, че централната банка може най-сетне да вдигне лихвените нива.

БВП на втората икономика в света за трите месеца завършили на 31 декември е нараствал с 4.8% на годишна база.

Йената поскъпна и анализаторите преценяват вече на 54% шансовете Bank of Japan да вдигне лихвените равнища идната седмица. Управителят на банката Тошихико Фукуи по-рано посочи слабите потребителски разходи и незначителната инфлация като причини лихвите в Япония да се задържат на извънредно ниското ниво 0.25%.

В края на борсовия ден в Токио йената поскъпна до 119.96 за долар от 120.72 преди да се обнародва докладът. Доходността на 10-годишните съкровищни бонове се увеличи с 1,5 базови пункта. Nikkei 225 Stock Average се покачи с 0.8%, а акциите на най-големия в страната универсален магазин Takashimaya скочиха с 10%.

Трябва все пак да се отчетат слабите данни от декември, които обезкуражиха инвеститорите. Тогава бяха регистрирани най-ниски работни заплати за последните 16 месеца, забавена инфлация и спад на промишлените поръчки.

Фукуи посочи, че банката ще повишава постепенно лихвите, при положение че икономиката и цените се развиват според очакванията. Министрите в кабинета днес настояха при определяне лихвената политика на банката да се отчете и позицията на правителството.

Банката с решението си от миналия месец да не променя лихвата изпадна в опасна конфронтация с правителството. Екипът на премиера Шинзо Абе търси стратегии за насърчаване на ръста и спиране на разрастването на най-големия в света публичен дълг, а на първо място се стреми да предотврати евентуално забавяне на икономиката непосредствено преди изборите през април и юли.

През 2006 икономиката на Япония е нараснала с 2.2%, което е най-бързия темп от две години. Сравнено с най-големия експортен пазар на САЩ с 3.4% ръст и с 2.7% ръст в Европа това е доста по-слаб резултат.

„Прогнозата за ръста в икономиката на САЩ е по-добра, това отслабва йената но дава попътен вятър на икономиката на Япония" - посочва икономист в HSBC в Хонконг. За последните 12 месеца йената е спаднала спрямо долара с 1.8%, а спрямо евро с 11%.

Вдигането на лихвата в Япония може да подкрепи йената и да възпрепятства carry trades, при които се теглят заеми при ниски лихви в Япония, за да се купуват по-лихвоносни активи в чужбина. Европейските финансисти са загрижени осен това, че слабата йена пречи на износа.

Още данни от изнесения днес доклад: спрямо предходното тримесечие икономиката бележи ръст от 1.2%. Потребителските разходи в Япония са се увеличили с 1.1%. Разходите на домакинствата все още са сравнително ниски поради бавния ръст на работните заплати (0.2% през миналата година). Капиталовите разходи са се повишили с 2.2%.

Как да разбираме слабия ръст на работните заплати? За периода 1997 - 2005 работните заплати се смъкнаха с 10%, като икономиката на Япония трудно понесе общоазиатската финансова криза. Сега, когато компаниите се радват на едни от най-добрите печалби за последните 30 години, предпочитанията са повечето пари да се инвестират в разширение на производствените мощности и изплащане на стари дългове, вместо да се плаща повече на работниците.

Днешните данни не променят „голямата картина", казва Хироши Шираиши от Lehman Brothers Japan в Токио. Продължава възстановяването на корпоративния сектор, но все още се подценява преноса на приходите към домакинствата и повишението на цените е слабо. Както е известно, именно дефлацията бе най-сериозен икономически проблем за Япония през последните години.

Разходите са изложени на риск и от нарастващата данъчна тежест на домакинствата. През тази година в Япония ще бъдат прекратени въведените през 1999 данъчни облекчения и сега японско четиричленно семейство ще трябва да плаща годишно средно $120 данъци повече на държавата.

Данните за БВП показват, че японската икономика вече излиза от капана на падащите цени. Номиналният ръст, който не отчита ценовите промени, за година е нараснал с 5% - най-много за последните шест години.

Дефлаторът на БВП, широка мярка за ценовите промени, е паднал с 0.5 % от същия период на предходната година, което е най-малкото намаление от 2004 насам, когато лошото врем доведе до скок на цените на зеленчуците.

Блумберг с позоваване на японски анализатори счита: „Краят на дефлацията вече се вижда ясно".