В мартенския доклад на Службата за външни пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) се отбелязва, че "конфликтът в Черноморския регион спря износа на слънчогледово олио както от Украйна, така и от Русия, а взети заедно тези държави осигуряват приблизително 80 процента от световния му износ", пише sinor.bg.

"Преди месец очаквахме износът на слънчогледово масло от Черноморския регион да нарасне с над 2 милиона тона до 13,5 милиона тона през 2021-22 г. Сега въпросът е колко ще бъдат загубени поради конфликта", сподели тези дни Джеймс Фрай ръководител на авторитетната международна аналитична компания LMC International.

Най-авторитетното в бранша аналитично германско издание Oil World прогнозира, че производството на слънчогледово семе в Украйна през 2022 г. може да спадне с 30 на сто (5 млн. т) в сравнение с предходната година - приблизително до 12-12,50 млн.тона. Украинските експерти са настроени още по-песимистично. Според тях площите засети със слънчоглед за реколта 2022 г. вследствие на военните действия ще бъдат намалени с 35 на сто до 3,2-4,4 млн. хектара, което е най-ниският показател от 13 години насам.

При това положение добивът от слънчогледово семе в страната през 2022 г. ще гравитира към 10 млн.т, в сравнение с 17,0-17,5 млн.т реколтирани през миналата година.

Анализаторите са категорични: "На световния пазар се формира значителен недостиг на слънчогледово масло, като възможностите за заместването му с рапично, соево, палмово и царевично масла изглежда доста ограничени". Компенсирането на дефицита чрез намирането на допълнителни количества на алтернативни растителни масла ще бъде истинско предизвикателство за пазара, който се сблъска с ограничено предлагане още преди събитията в Украйна, коментират водещите експерти.

Сушата в Канада стана причина за рязкото намаление на наличностите на рапица за преработка и износ в глобален мащаб, тъй като делът на Канада в глобалния експорт на маслодайната суровина надхвърля 50%. Подобно беше и положението с пострадалата от силната суша южноамериканска соева реколта.

Миналата седмица Министерството на селското стопанство на Русия предложи въвеждане на квоти за износ на слънчогледово масло и слънчогледов шрот. Министърът Дмитрий Патрушев е убеден, че тази мярка е необходима за поддържане на стабилна ситуация на вътрешния пазара. Министерството предлага от 15 април до септември 2022 г. въвеждане на квота за износ на слънчогледово масло в размер 1,5 млн. тона и квота за шрот - 700 хил. тона. Освен това от 1 април се предвижда увеличаване на експортното мито при износа на слънчогледово семе до 70%.

Навлизането на руските войски в Украйна предизвика панически настроения на пазара и буквално изстреля цените на слънчогледа и слънчогледовото масло стремително нагоре. В края на миналата работна седмица цената на суровото слънчогледово масло на пазара в Ротердам се изкачи до рекордните $2350/т в сравнение с $1540/т в деня преди руската инвазия в Украйна на 24 февруари.

Според Института за конюнктура на аграрните пазари (IKAR - Москва) един тон суровото слънчогледово масло в Русия сега струва около 130 000 рубли. ($1360) с ДДС от завод (ЕXW), а цената на база FOB черноморско пристанище според търговски източници се движи в границите $1900-1950/т купува-продава, в сравнение с $1425-1435/т FOB преди един месец и $1490- 1515/т FOB на 25 март 2021 година.