Българското дружество за защита на птиците внесе в Европейската комисия нова жалба във връзка с Натура 2000, която се подкрепя от още 12 организации и граждански сдружения с отношение към съдбата на българската природа. „Внасянето на жалбата е пореден опит да спре унищожението на Калиакра, емблематично за българската природа и история кътче", пишат еколозите. От двете фотографии може да се види какъв е пейзажът около Калиакра в момента.

Жалбата е от 30 страници, но с приложенията набъбва до 1000 - документи, снимки и карти, доказващи разрухата и пораженията, нанесени от проектите за ветроенергийни паркове и строителство в района на Калиакра. Описани са системните нарушения на три европейски директиви - за птиците, за природните местообитания и за ОВОС (оценка въздействието върху околната среда). На Калиакра са тотално разрушени уникални природни местообитания, а само през последните седмици, на пътя на мигриращите птици Виа Понтика изникнаха постаментите на нови 29 перки - част от ветроенергийния парк на фирма Инос 1, попадащ изцяло в Натура-зоната.

Калиакра е орнитологично важно място и потенциална част от мрежата НАТУРА още от 2005 г.  Въпреки това, инвестиционните предложения за този район буквално засипват община Каварна и ресорните контролни органи, пише БДЗП. За три години (2004-2007), предложените инвестиции в строителство и ветропаркове на Калиакра, са 196. От тях 176 са от 2007, т. е. предложени или одобрени, след като страната ни вече е пълноправен член на ЕС. За изграждане на ветропаркове са само 20 проекта, които обаче предвиждат издигането на 186 турбини и засягат 17% от Натура-зоната. Останалите инвестиционни предложения са за хотели, къщи, голф игрища, пътища и покриват 16.8% от нея.

Особено показателно е, че нито един от проектите не е подлаган на екологична оценка за съвместимост, която е абсолютно задължителна за инвестиционни проекти в зони от Натура 2000. Нещо повече, повечето от предложенията изобщо не са подложени на ОВОС, основно по преценка на РИОСВ - Варна. Всичко това ясно сочи, че изискваната от европейските директиви защита за Калиакра липсва и че положението е на път съвсем да излезе от контрол, пише в изявлението на орнитолозите. Припомняме, името на институцията РИСОВ Варна за пореден път изплува в скандала с опита за незаконен строеж на Яйлата, уникална защитена местност на север от Калиакра.

„Тази жалба е втората, която БДЗП внася в ЕК по повод безобразията, извършвани в Натура-зоните у нас. Калиакра е емблематичен пример за пагубната практика зад иновации и инвестиции да се маскира посегателство над биоразнообразието. Силната концентрация на инвестиционни проекти тук е на път да доведе до фатални последствия. Инвеститорските апетити подхранва не само стратегическото положение на Калиакра, а и отзивчивостта на местните власти".

Въпреки че е от възлово значение за опазване на гнездящите и мигриращите птици, тази Натура-зона беше сред отложените за обявяване в решението на Министерски Съвет от 2007. След обявяване на зоната, площта на Калиакра беше "орязана" с 1/3, като изключеният терен е там, където е и най-мащабното инвестиционно предложение за ветроенергиен парк.

Ветропарковете на Калиакра са основните инвестиции, които тази жалба до Брюксел директно атакува. Едновременно с това за пореден път се отваря темата за алтернативните източници на енергия - за липсата на Национална стратегия за възобновяемите енергийни източници и на стратегическа екологична оценка на приетата през 2005 г. Дългосрочна програма за добив на енергия от такива източници.

БДЗП разчита Европейската комисия да окаже натиск в следните насоки: Изграждането на ветроенергийни паркове е несъвместимо със статута на Калиакра като орнитологично важно място и издигнатите вече перки в района следва да бъдат изместени, а степните местообитания възстановени. За ветроенергийните паркове да се намерят алтернативни терени извън Натура-зоната, като се съобрази те да не попадат в мeстата важни за птиците по Черноморското ни крайбрежие;

незабавно и изцяло да бъдат приложени от отговорните държавни институции препоръките на Бернската конвенция; защитена зона Калиакра от общоевропейската мрежа Натура 2000 да обхваща цялата територия на обявеното през 2005 орнитологично важно място и да се приложат всички изисквани законови мерки, за да спре унищожаването на изключително ценни за страната ни и Европа местообитания.

„Безспорна е природната стойност на Калиакра. Безобразията тук са безпрецедентни и най-вероятно ЕК ще задвижи наказателна процедура срещу страната ни. Санкциите са финансови и ще излязат от джоба на всеки български данъкоплатец, а не от портфейла на инвеститорите, издигащи перки в Натура-зоната".