През първото тримесечие на 2016 г. втората по големина икономика в света е нараснала с най-бавния темп за последните седем години. На това мнение са икономисти, включили се в изследване на CNN Money.

Те прогнозират, че брутния вътрешен продукт (БВП) на Китай е с 6,6% нагоре за периода между януари и март в сравнение със същия период на предходната година. В случай, че техните изчисления се окажат верни, това ще означава, че азиатският тигър е отчел най-слабото си тримесечие от началото на финансовата криза до сега.

За всички 12 месеца икономистите очакват китайската икономика да се забави още до 6,3 на сто въпреки поставената от правителството цел между 6,5 на сто и 7 на сто. Това е под резултатът за 2015 г. от 6,9 на сто.

Дали прогнозите на експертите са верни ще стане ясно в петък, когато Националното статистическо бюро на Китай ще обяви данните за първото тримесечие.

Години наред втората азиатската страна отчиташе забележителен растеж. Това обаче се промени в последните години и намаляващата тенденция се запази на фона на усилията на Пекин да пренасочи икономиката си от производството към сектора на услугите.

Основна пречка пред властите са и високите нива на задлъжнялост след годините на бързорастащо кредитиране.

“Балансирането на китайската икономика в следващите години ще зависи от възможността на политиците да поддържат адекватни нива на ликвидност на финансовата система, като намали банковия дълг и стимулира пазара на облигации”, обяснява Питър Донисау от Wells Fargo.