Много добре знаем, че при нови търговски преговори със САЩ, ние ще преговаряме под натиск и едностранните действия на Вашингтон пречат за постигането на адекватно споразумение. Ако Щатите предприемат нови мерки срещу европейския внос, ние ще отговорим със същото. И все пак гласовете против нови преговори между двете страни биха работили за запазване на напрежението между Европейския съюз и САЩ.
Това заяви еврокомисарят по въпросите на търговията Сесилия Малмстрьом пред Европейския парламент по време на изслушване в Страсбург днес. Тя представи предложението на Европейската комисия (ЕК) за започването на нови преговори между ЕС и Щатите по отношение на търговията.
Припомняме, че през лятото на миналата година председателят на ЕК Жан Клод-Юнкер проведе среща с американския президент Доналд Тръмп по този въпрос на фона на риска от налагането на тарифи върху импорта на европейски автомобили на пазара в САЩ.
"Съгласихме се да работим заедно за постигане на нулеви митнически тарифи, нулеви немитнически бариери и на нулеви субсидии за промишлените стоки", коментира след разговорите тогава американският държавен глава.
"Съвместното споразумение между Жан-Клод Юнкер и Доналд Тръмп от миналата година очерта положителна тенденция с най-важния търговски партньор на Европейския съюз. През миналата седмица направихме оценка с ресорната работната група и очертахме насоките за стартиране на нови преговори. Това включва премахването на митата на промишлените продукти", заяви Малмстрьом днес в ЕП.
По нейните думи въпреки че и към сегашния момент митата са ниски, може да бъде постигнато допълнително намаляване. Еврокомисарят допълни, че премахването на тарифите върху промишлените стоки би довело до засилване на конкурентоспособността на компаниите и от двете страни.
"Промените биха дали отражение върху стокообмен на стойност от 26 милиарда долара", акцентира още Малмстрьом и допълни:
"Повишените мита да бъдат сведени до нулеви ставки е по-добре, отколкото да бъдат въведени допълнителни мита за автомобилите и автомобилните части.".
От групата на ЕНП заявиха, че преди да бъдат започнати нови търговски преговори с Щатите е необходимо Брюксел да проучи всички възможности за постигането на максимални ползи за ЕС. По думите на техния представител не е необходимо да бъдат "изостряни допълнително търговските отношения с Щатите".
Според ЕКР подобни преговори биха били в полза за европейските потребители особено що се отнася до промишлените стоки и в частност на вноса на конфекция и обувки. От групата обаче настояват в разговорите да бъде включен въпросът за тарифите върху вноса на алуминий и стомана.
Срещу нови преговори с Вашингтон се обявиха от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, като те заявиха, че "няма да преговарят с пистолет, опрян в тила и в условията на заплаха".
Те подчертаха, че митата върху вноса на алуминий и стомана са все още в действие, както и че ЕС е увеличил значително вноса на соеви кълнове и природен газ от Щатите, а отстъпки от страна на американската администрация "все още липсват".
n-a-Z2wCHRCi
на 15.03.2019 в 19:14:08 #1За Америка всички са едно-противник. Ето че след санкциите срещу Русия идва време и за санкции срещу Европа.Да Ви е честито дуп_близци.