Европейската централна банка изненада финансовите пазари вчера, като отново отхлаби паричната си политика. Прогнозите за растеж на еврозоната се смрачиха в последно време и политиката на банката трябваше да бъде променена също, но никой не очакваше толкова бърза реакция. Президентът Марио Драги и неговите колеги явно са притеснени, пише Bloomberg в свой коментар.

И имат причина да бъдат. Техният основен проблем обаче не е точният тайминг на промените, като тези, обявени вчера. А липсата на възможности, ако нещата тръгнат на още по-зле.

Новите прогнози на Европейската централна банка показват, че растежът на еврозоната през тази година ще се забави до едва 1,1 процента. През декември централната банка предвиждаше 1,7 процента. Подобна е разликата и в обновените прогнози на Международния валутен фонд и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Картината в отделните държави е различна, а са намесени и множество еднократни фактори - но общото е, че в целия блок забавянето в търговията и повишаването на политическата несигурност взимат своя дан.

Единственото силно оръжие срещу следваща криза ще са електронните пари

Единственото силно оръжие срещу следваща криза ще са електронните пари

Въвеждането на двойна парична система ще позволи на централните банки да навлязат в дълбоко отрицателна лихвена територия, смятат от Международния валутен фонд

Като отговор, ЕЦБ заяви, че лихвите няма да бъдат повишавани поне до декември, удължавайки предходната си прогноза с месеци. И обяви нови евтини дългосрочни кредити за банките. Реалният стимул от тези мерки обаче е малък. Всъщност, комбинацията от подадения сигнал за нови притеснения за бъдещето и обявяването на мерки с ограничена възможност за помогнат може в крайна сметка да намалят бъдещото търсене, вместо да го увеличават.Заради правилата, по които работа, Европейската централна банка не може да направи много повече. Лихвеният процент по основните операции по рефинансиране е нула, а този по депозитното улесенение дори е отрицателен. Новото им намаляване може да разруши доверието и да дестабилизира финансовата система.

Междувременно огромната програма по изкупуване на облигации, която бе спряна преди три месеца, също е ограничена според правилата относно състава ѝ. Това означава, че в крайна сметка ЕЦБ няма място за маневри.

Паричната политика не е достатъчна - и ако бавният растеж в еврозоната се превърне в рецесия, Европа вече няма да има лукса да избегне драматично преосмисляне на макроикономическата си политика. Липсата на достатъчно мощен инструмент вече задържа растежа. Последствията са висока безработица, слаб растеж и по-ниска от желаната инфлация. Ако нещата тръгнат на зле, единственото лекарство ще бъде координирано намаление на данъците и/или по-високи публични разходи.

Година след година Европа избягва тази важна дискусия и повече бавене не трябва да бъде толерирано. Дори и след намаляването на своята прогнозата вчера, ЕЦБ все пак смята, че рисковете се увеличават. Напрежението около търговията може да стане само по-лошо. Политическата турбуленция също може да се увеличи. А Brexit, особено без сделка, ще бъде тежък удар. ЕЦБ твърди, че рецесия не се очаква, но ако греши, централната банка ще бъде безпомощна.

Еврото се срина до 20-месечно дъно след сигналите от ЕЦБ

Еврото се срина до 20-месечно дъно след сигналите от ЕЦБ

Валутите на страни, извън еврозоната, също са силно засегнати