2018 се оказа още една "златна година" за природния газ, след като търсенето му отчете 4,6% ръст или най-бързия растеж от 2010 година насам, според данните на Международната агенция по енергетика (МАЕ). И нещо повече - синьото гориво е допринесло за 45% от ръста на търсенето в целия енергиен сектор през изминалите 12 месеца.
Не е изненадващо, че Китай и САЩ са лидерите, допринесли в най-голяма степен за този ръст. Търсенето на природен газ в двете държави продължава да расте с бързи темпове.
Тенденцията на подобни ръстове на пазара може би няма да се запази в следващите години, като от МАЕ очакват до 2024 година той да бъде в рамките на 1,6% на годишна база.
"Малко вероятно е силният растеж през 2018 година да се запази като норма в бъдеще заради забавянето на икономическия растеж", посочват от агенцията, като към това допълват още няколко фактора.
Въпреки очакванията, че търсенето в Китай ще се забави, то в Щатите, благодарение на евтиното синьо гориво и изгодния шистов петрол прогнозите са растежът да продължи, пише сайтът OilPrices.
Увеличението на добива в Щатите, както и в глобален мащаб ще стимулират търсенето в следващите години. За това ще помогне и интересът към втечнения природен газ (LNG).
От МЕА очакват Щатите да изпреварят лидерите Катар и Австралия като най-големият износител на LNG до 2024 година. От друга страна се очаква Китай да се превърне в най-големият вносител на такъв.
В момента пазарът на втечнен природен газ е изправен пред свръхпредлагане, но се очаква тенденцията да се обърне и налице да бъде дефицит през следващата година.
ICO
на 10.06.2019 в 22:26:06 #1В края на 2019г. Русия трябва да завърши първи етап от газопровода "Силата на Сибир", който ще доставя газ в Китай. Очаква се 2022 приключването на втори етап, при който ще бъде пусната в експлоатация и втора тръба по маршрута. В резултат от това се очаква увеличение на доставките на газ за Китай /много пъти над 4,6%/. Успоредно с това компанията Новатек планира удвояване на мощностите и количествата по износа на втечнен газ като сроковете това да се случи до 2020г. След успехите на Новатек и държавният газов гигант Газпром реши да строи заводи /два завода/ за износ на втечнен газ. Руското правителство разви програма по изграждането на серия атомни ледоразбивачи, които да превърнат северния морски път в годен за експлоатация целогодишно. /изградени са вече 2 броя/ Така движението на танкери с втечнен газ от Русия за Китай и Европа може да се извършва целогодишно. Природните дадености /ниски температури/ спомагат за ниската цена на втечнения руски газ /30% до 50% по евтин от американския и около 10-15% от катарския/. Според плановете на Руското правителство се очаква Русия да се превърне в световен лидер в износа на втечнен газ през 2025, като измести Катар. В общи линии планираното увеличение в износа на газ е 4-6 ПЪТИ до 2025 година. П.П. Очаква се и увеличение износа на руски газ към Турция, България Сърбия Словения и Унгария по маршрута на "турски поток". Очакваното спиране на преноса на газ за Украйна и Полша няма да се отрази на общата тенденция по увеличаване на доставките в световен план. Смята се, че допълнителни количества газ ще компенсират с проекта "Северен Поток-2" по доставка на газ за ЕС дори след спирането на преноса през Украйна.