С успокояване на инфлационните рискове в САЩ, Федералният резерв получи зелена светлина за по-открита монетарна политика. Това може да означава още две смъквания на лихвеното ниво до края на годината, като първото ще е в сряда и вече е на 100% отработено от пазара.

Последните обнадеждаващи данни за инфлацията бяха приветствани от банкерите с широка усмивка. Анализаторите коментират, че въпреки рекордната цена на петрола и обезцененият долар, инфлацията ще продължи да бъде под тавана от 2% заради слабото икономическо развитие на страната.

Монетарната комисия на ФЕД се събира на двудневно заседание утре и в сряда, за да определи бъдещето на американското лихвено ниво. През септември, Федералният резерв направи първата низходяща корекция на лихвата от 4 години насам в рамките на цели 50 базисни пункта (от 5.25% на 4.75%).

Шефът на Федералния резерв Бен Бернанке, винаги е бил определян от икономистите като привърженик на политиката да се предупреждават пазарите преди следващата корекция на лихвеното ниво. Имайки това предвид, инвеститорите вече започнаха да коментират дори лихва от 4.00% към края на годината или 75 базисни пункта по-ниско от текущата.

В петък излезе Мичиганският индекс на потребителското доверие, който показа най-ниската си стойност от май 2006 г. насам. Тогава цените на бензина в Америка достигнаха невиждани рекордни стойности. Докладът даде поредния оптимистичен за ФЕД сигнал, че скоро няма да има покачване на цените.

Все пак не можем да оставим напълно инфлацията настрана, тъй като пред ФЕД все още остава проблема с ниската цена на долара. Икономиката на САЩ е изключително вносно-ориентирана, а с непрекъснато обезценяващата се родна валута, чуждестранните стоки изкуствено ще поскъпват заради валутната разлика. Днес доларът удари рекордно ниско дъно към еврото на $1.4435, като от 2001 г. досега зелените пари са изгубили над 35% от стойността си.

Президентът на ФЕД - Сан Франциско Джанет Йелън коментира през уикенда, че въпреки ниската цена на долара, за сега почти не се забелязва промяна в цените на вносните стоки. Явно е, че за сега продавачите калкулират валутната разлика за своя сметка, с цел да не загубят огромния американски пазар. „Оборотът и клиентите са най-важното", коментират анализатори на пазара.

В никакъв случай обаче, не можем да заявим, че политиката на ФЕД до края на годината е напълно ясна и пазарите не трябва да бъдат прекалено спокойни. Президентът на ФЕД - Чикаго сподели, че банкерите са готови да реагират веднага на всякакви икономически промени с цел осигуряване стабилност в макроикономически план.

Според последните прогнози, БВП на САЩ ще достигне дъното през последното тримесечие на тзи година, като от началото на 2008 г. ще започне частично подобряване на икономическия растеж.