Международната кредитна агенция Fitch понижи дългосрочния кредитен рейтинг в чуждестранна и местна валута от А- до до ВВВ+ с с негативна прогноза, съобщава vedomosti.ru.

„Макроикономическите и финансовите перспективи на страната значително се влошиха след последния обзор на рейтинга през август 2012 година. Към този момент агенцията прогнозира 2% съкращаване на Брутния вътрешен продукт през 2013 г. и 0,3% спад през 2014 година. След две години Словения вероятно ще бъде една от двете страни от еврозоната, която ще се намира в рецесия", се казва в прессъобщението на Fitch

Агенцията също така прогнозира, че дефицитът на държавния бюджет (включващ и рекапитализацията на банките) ще нарасне до 5% през тази година от 2% през 2012 година.

Анализаторите на Fitch отбелязват в същото време съществуващото значително разминаване между официалната оценка на разходите за рекапитализацията на банковия сектор и техните разчети. От агенцията смятат, че на банките в Словения ще са необходими допълнително 2,8 млрд. евро ( 8% от БВП), 2 млрд. от които трябва да се налеят на трите най-големи банки в страната. А това превишава два пъти последната официална оценка.