Германският министър на правосъдието Бригите Цюприс призова за общоевропейска инициатива за борба срещу крайно десния екстремизъм, пише днес EUobserver. Германското ротационно президентство ще помогне за водене на уравновесяващата политика.

Министърът е казала пред всекидневника Bild, че официалните лица в Берлин са загрижени за нарастващите вълни от екстремизъм в цяла Европа, като е посочила, че крайната десница набира сила от различното законодателство в страните на Европа.

„По тази причина по време на президентството си в ЕС, тоест незабавно, ще подновим усилията си най-накрая да изградим единни стандарти в областта на борбата с крайно десния екстремизъм".

Тя е добавила, че Италия, която преди това блокира плановете за единно законодателство на ЕС за борба с екстремизма, сега дава знаци че подкрепя идеята. Става дума за отхвърленият от Италия проектозакон за борба с расизма и ксенофобията в ЕС. Мотивите на италианците бяха да не се вреди на свободата на словото.

Законът тогава е предвиждал да бъде наказуемо „общественото подстрекателство към дискриминация, насилие или омраза към групи хора или отделен член на такава група, определена по расов признак, цвят на кожата, религия, национален или етнически произход".

Освен това е предвиждано наказание за омаловажаване или оправдаване на злини като геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления. Политическите дискусии по темата удариха на камък през 2005 по повод на това дали нацистките символи трябва да се забранят.

Освен това Цюприс желае да се подобри съдействието между полицейските сили в Европа. „Германските власти вече имат достъп до криминалната информация във Франция, Белгия и Испания. В идните месеци ще работя за това, същото да е възможно и за другите европейски държави".