Решението да не се вдига здравната вноска беше определено от работодателските организации като победа на бизнеса. Председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев каза, че по-съществена е втората новина, че държавните служители ще поемат част от здравната си осигуровка както и работещите в частния сектор.

„Ние от години настояваме държавните служители да бъдат равнопоставени с всички заети в икономиката и можем да предполагаме и се надяваме, тъй като това е въпрос на политика, че тази политика ще бъде разпространена и за пенсионно-осигурителната система, тоест всички държавни служители ще плащат и пенсионните си вноски за сметка на собствените си доходи", каза Данев днес на пресконференция, след като стана ясно, че правителството няма да вдига здравната вноска.Той подчерта, че това решение на кабинета всъщност е голям пробив за бизнеса.

От Българската търговско-промишлена палата (БТПП) също приветстват обявеното днес решение размерът на здравната вноска да остане непроменен. „Добре е, че бяха възприети аргументите на палатата за изравняване вноските за здравеопазване на заетите в държавната администрация с тези на бизнеса", каза председателят на БТПП Цветан Симеонов, цитиран от сайта econ.bg.

По думите на Симеонов, идеята за въвеждане равнопоставеност на бизнеса с държавните служители, по отношение на финансиране на участието в дела от здравната реформа, ще позволи цялото общество да бъде ангажирано в една толкова чакана от всички модернизация на социалните услуги.

Да припомним, че в края на миналата седмица и другите две работодателски организации - Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), се обявиха категорично против повишаването на здравната вноска и поискаха държавните служители да плащат както и работещите в частния сектор.

За разлика от бизнеса синдикатите алармираха, че заплатите на държавните служители ще намалеят, след като поемат част от осигурителните си вноски. Ако един държавен служител получава 733 лв., колкото е средното възнаграждение в публичния сектор според изчисленията на НСИ за последните три месеца на миналата година, осигуровките за пенсия и здраве, както и другите задължителни направления, ще струват 88,69 лева месечно, изчисли радио Дарик. Държавата пък ще плаща за него 123,9 лева.

Само за здраве държавният служител ще трябва да приспадне от заплатата си малко над 23 лева, а държавата като работодател ще внася за него малко над 35 лева при съотношение при плащане на вноската работодател-работник 60:40. Общо в НЗОК месечно ще влизат 58,64 лева за един служител в публичната сфера, който получава средна заплата.

За сравнение в частния сектор средната заплата в края на миналата година е 588 лева. Това означава, че общо за всички осигуровки работникът е натоварен средно с 67,5 лева, а работодателят с 94,30 лева. Само здравните вноски са общо над 44 лева месечно, от които работникът плаща около 18 лева.