Кризата в американския кредитен пазар е била въпрос на време да се случи, след толкова дълъг период на небивал икономически растеж и напълно безотговорно поведение на инвеститорите по отношение на рисковите активи. Това споделя днес бившият управител на Федералния Резерв Алън Грийнспан, пред вестник Wall Street Journal.

Въпреки, че признава донякъде вината си за създаването на кредитния балон, поддържайки лихвеното ниво прекалено ниско, Грийнспан търси корените на кризата най-вече в прекалено бързия растеж на световния БВП.

„Корените на кредитната криза датират още от края на Студената война, когато пазарният капитализъм бавно, но сигурно измести провалилата се планова икономика в Източна Европа", казва днес Грийнспан.

Големият брой нови и високообразовани работници от Изток, заедно с растящия износ от развиващите се икономики, спря прираста на заплатите и намали инфлационните очаквания. Това даде „зелена светлина" на Федералния резерв, да поддържа рекордно ниски лихвени нива, стимулирайки по този начин икономиката.

Грийнспан отбелязва, че през последните години, цените на имотите са започнали да растат изключително бързо в целия свят с изключение само на Германия и Япония. Според него, на фона на Света, имотите в САЩ са растели по-скоро със среден темп.

„След повече от половин век наблюдения на различни имотни и финансови балони, мога със сигурност да твърдя, че монетарната политика не може да изпусне насъбралия се въздух от балона, без да го спука", коментира Грийнспан.  Бившият управител на ФЕД прогнозира, че сегашната криза в имотния сектор ще утихна, едва когато всички непродадени имоти бъдат реализирани, с което ще спре да пада и цената.

„Всичко е въпрос на търсене и предлагане, а в момента на пазара има прекалено голямо изобилие от непродадена стока, подбивайки по този начин цените", завършва Грийнспан.