Работещите дистанционно ще могат да сключват трудов договор с работодателя, реши парламентът с приетите на второ четене промени в Кодекса на труда. Те ще се възползва от всички осигурителни и трудови права, каквито имат останалите служители в компанията, съобщи БТА.

За целта между работещия дистанционно и работодателя ще бъде сключван индивидуален или колективен трудов договор. С промените се урежда възможността заетите лица да работят чрез използването на информационни технологии, обясни пред журналисти зам.-председателят на социалната комисия Светлана Ангелова.

Тази форма на труд е подходяща за счетоводители, компютърни специалисти, журналисти, художници. Тя ще облекчи хора, които искат да съчетават личните си ангажименти с трудова дейност - майки с деца, хора с увреждания, уточни Ангелова.

Отпуските и почивките се определят според установената в кодекса междудневна и седмична почивка. По желание в индивидуалния договор ще има възможност да се изключи извънредният, нощният труд или работа по време на национални празници.

Възнагражденията на работещите от разстояние също се определят в индивидуалния трудов договор в съответствие с трудовото законодателство и вътрешните правила в предприятието.

Те имат право също на допълнителни бонуси, както и да се възползват от социалната програма на компанията.

С промените се уреждат и условията за предотвратяване на злоупотреби от страна на работника с предоставеното му оборудване и техника - извън пряката си дейност служителят ги ползва "в рамките на разумното и добрите нрави".

На свой ред работодателят трябва да уведоми предварително писмено работника за отговорностите и санкциите при нарушение. До момента няма официални данни колко души се трудят по този начин, посочи Светлана Ангелова. Статистиката отчитала само надомните работници у нас - между 200-400 хиляди души. През ноември предстои още една промяна в Кодекса на труда, с която ще се регламентира дейността на агенциите за временна заетост.