Средствата, инвестирани във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) от началото на годината възлизат на 133 млрд. долара, посочва Цветана Параскова от Oilprice.com. Тази сума е с 36 млрд. долара по-ниска от пиковата стойност, отчетена преди две години, сочи годишният доклад Climatescope, издаван от Bloomberg.
Основната причина за понижението на стойността на вложенията във ВЕИ е забавянето на икономиката на Китай, която формира огромен дял от сектора на глобално равнище. В страната размерът на инвестициите през миналата година е спаднал с 50% на годишна основа през 2018 г. до 86 млрд. долара. Освен в Китай, свиване се наблюдава и в други от големите пазари на ВЕИ, включително Индия и Бразилия.
През миналата година вятърните турбини се превърнаха във водещият начин за производство на електроенергия измежду останалите ВЕИ алтернативи. Техният дял на глобално равнище достигна 51%, което е ръст от 4 процентни пункта. Така те изпревариха соларните панели за пръв път от 2015 г. насам.
Сред причините за промяната отново е Китай. През миналата година страната преустанови субсидиите за производство на електроенергия чрез соларни панели и одобренията за инсталиране на нови такива мощности. Веднага след решението на властите акциите на соларните производители в страната изгубиха средно 15% от стойността си.
Изключвайки Бразилия, Индия и Китай, в останалите развиващи се пазари инвестициите във ВЕИ достигнаха рекордната стойност от 34 млрд. долара, което е ръст от 4 млрд. долара на годишна основа.
Все пак в развиващите се пазари основният начин за производство на електроенергия остават топлоелектрическите централи, които генерират 47% от нея (спад с над 50% за последните десет години). Инсталираните нови мощности през 2018 г. са със 7% повече в сравнение с година по-рано, което е най-бързия темп на покачване за последните почти десет години. Като цяло изкопаемите горива са водещ начин за производство на електричество в над 40 от общо 83 възникващи пазара, посочват от Bloomberg в изследването си.
Прогнозата на Международната агенция по енергетиката все пак е инсталираните мощности догодина да нараснат. "Очакванията ни за 2020 г. са по-оптимистични, тъй като в Китай се наблюдава подобряване на системната интеграция, по-ниски входни цени и увеличаване на конкурентоспособността както на фотоволтаиците, така и на вятърните централи", посочват от организацията си в доклада Renewables 2019.
В документа се изтъква също, че Китай ще се превърне в най-бързо растящия производител на биогорива до 2024 г., като в следващите пет година тяхното производство може да се повиши с 25%. В комбинация към биогоривата, ВЕИ ще доставят около 10% от енергията за нуждите на транспорта в страната до 2024 г.