Износът ни за трети страни се е увеличил с 65.5% през периода януари-февруари 2011 г. спрямо съответния период на предходната година и възлиза на 2.4 млрд. лв., съобщиха от Националния статистически институт (НСИ). През февруари тази година износът за трети страни нараства с 56.6% спрямо същия месец на предходната година и е 1.1 млрд. лв.
Основните ни търговски партньори са Турция, Русия, Сърбия, Република Македония, ЮАР и Китай, които формират 54.5% от износа за трети страни. Значително нараства износът за ЮАР, Индия, Хърватия и Турция, показват динните на НСИ. Спад обаче е отчетен при износа за Перу, Иран, Сирия, Обединените арабски емирства, Египет и Япония.
Вносът ни от трети страни за първите два месеца на тази година се е увеличил с 49.6% спрямо съответния период на предходната година и възлиза на 2.6 млрд. лв. Най-голям ръст има от ЮАР, Обединените арабски емирства, Казахстан, Албания, Сингапур, Египет и Украйна. Най-голямо намаление се наблюдава при вноса от Канада и Перу.
През февруари 2011 г. вносът на България от трети страни се увеличава с 65.8% спрямо същия месец на предходната година и достига близо 1.3 млрд. лева.
При вноса от трети страни най-голям ръст е отчетен в сектор „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн", а най-нисък - в сектор „Необработени сурови материали, негодни за консумация (изкл. горивата)".
През периода януари - февруари 2011 г. са изнесени стоки с трети страни и ЕС за близо 6.0 млрд. лв. и спрямо съответния период на предходната година износът се е увеличил с 58.9 процента, отчитат от НСИ.
През януари тази година износът на България за ЕС се е увеличил с 71.4% спрямо същия месец на предходната година и е на стойност над 1.8 млрд. лева. Основните търговски партньори на България са Германия, Италия, Гърция, Румъния и Франция, които формират 68.0% от износа за страните - членки на ЕС. Най-значително нарастване се наблюдава в износа за Португалия, Люксембург и Естония. Спад е регистриран при стоките, изнесени за Латвия и Словакия.
Вносът на България от ЕС за януари 2011 г. се е увеличил с 37.5% спрямо същия месец на предходната година и достига до 1.7 млрд. лв. Най-голям ръст бележи вносът от Португалия, Словакия и Ирландия. Най-голямо намаление се наблюдава при вноса от Чехия, Литва и Кипър.