С увеличаването на войските на САЩ по света страната заменя войниците с рекорден брой съвременни оръжия, които продава на съюзническите си държави. Продажбите са се повишили до близо 47 млрд. долара през фискалната 2015 г., което е скок от 30% спрямо миналогодишните 32 млрд. долара и повече от двойно на продажбите през 2013 г., които тогава са възлизали на 23,6 млрд. долара според данните на Агенцията за сътрудничество в областта на сигурността и отбраната на САЩ.

Десет години по-рано сделките за покупка на американски оръжия с чужди държави са били за едва 8,6 млрд. долара, пише сайтът Vocativ.com.

Увеличението на износа на оръжия съвпада с рязък спад във военните разходи в страната, както и нарастващата нестабилност по света. Това подчертава и промяна в чуждата политика на САЩ при президента Барак Обама, който предпочете да предостави на регионалните съюзници при война изтребители и други оръжия от висока класа вместо да изпрати американски войници на бойното поле.

Американското правителство субсидира част от тези оръжейни сделки. От 47-те милиарда долара постигнати споразумения за продажба през тази фискална година 11,7 млрд. долара са дошли от пари, обвързани с програмите за подпомагане на сигурността на САЩ. Съюзническите държави са платили останалите 35,3 млрд. долара от джоба си.

В последните години най-много са се облагодетелствали съюзниците на Вашингтон в Персийския залив. Оръжейните сделки с държавите от Съвета за сътрудничество на страните от Персийския залив, които включват Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, са били на обща стойност от 68 млрд. долара по време на първите пет години от мандата на настоящия президент Барак Обама.

Това е над тройно повече от 22-те млрд. долара продажби на оръжия, договорени с тези държави по време на цялото управление на администрация на Джордж Буш. Днес Близкият Изток като цяло съставлява 32% от пазара на износ на оръжия от САЩ.

Сред заможните персийски монархии Саудитска Арабия е абсолютният победител. Споразуменията за оръжия между САЩ и богатото на петрол кралство са достигнали връх от 35 млрд. долара през 2012 г., което е рекордно число за отделна държава. С мисията да осигури стабилен противовес на дългогодишния си съперник Иран Саудитска Арабия продължи с харчовете си за американски оръжия и през 2015 г., разграбвайки хеликоптери MH-60R и модерни ракети Patriot. В средата на октомври арабската държава сключи сделка за 11,25 млрд. долара, с която закупува американски военни кораби и ракетни технологии.

Много военни експерти обаче смятат, че заплахата от Иран в региона е надценена. Военните разходи на страната са били около 15 млрд. долара през 2014 г. или една пета от харчовете на Саудитска Арабия, които са били 80 млрд. долара. Разходите на Иран са по-малки дори и от 25-те млрд. долара на Обединените арабски емирства - страна, която има 1,4 милиона жители.

Някои се притесняват, че предоставяните от САЩ оръжия разпалват конфликтите в Близкия Изток и други нестабилни региони, което впоследствие би могло да представлява заплаха за американската национална сигурност. Американски оръжия, предназначени за сирийските бунтовници, вече се оказаха в ръцете на бойците на Ислямска държава.

Междувременно изтребителите, балистичните ракети и дори касетъчните бомби, снабдени от САЩ, са били масово използвани от Саудитска Арабия във въздушните удари, които провежда в коалиция с арабски държави в Йемен.

Според експерти мощта на оръжейните сделки може да не продължи заради падащите цени на петрола.