Карибите винаги будят идилични картини в съзнанието - красиви плажове и много палми с кокосови орехи.

Скоро обаче екзотичният пейзаж може да се развали, тъй като регионът е напът да се прости с един от емблематичните си продукти, а именно кокосовият орех, пише Independent.

Новината идва в най-неподходящия момент, тъй като търсенето на кокосовото мляко върви по-добре от всякога, а цената на продукта е скочила с 50 на сто за последната година.

В същото време палмовите насаждения са се свили със 17 на сто от 1994 година насам, а производството на екзотичния продукт е намаляло с около 60 процента за последните две десетилетия.

Карибските острови практически са синоним на кокосовия орех, а производителите напоследък виждат голяма заплаха за бизнеса си.

Бури, суша и болести по палмите са няколко от причините цели ферми да бъдат заличени от лицето на земята, а производителите не успяват да инвестират в нови дървета или торове за подобряване на добивите.

Качеството на кокосовия орех също намалява, а темпото според експерти ще сложи  край на кокосовите орехи.

Тенденцията се отразява и на кокосовото мляко, което скоро ще се предлага на много по-висока цена, а парите, срещу които клиенти ще си набавят продукта, също ще се увеличат.

Млякото, което се произвежда от екзотичния плод, е важна съставка за множество други продукти.

Вериги кафенета по света и у нас използват мляко от кокос, за да предложат на клиентите си вкусно лате, а напоследък популярност сред спортисти набира и т.нар. кокосова вода, богата на калий и други полезни съставки.

Кокосовото мляко е здравословна алтернатива на кравето мляко и е неизменна част от рецептите на много готвачи по света.

Единственият изход според фермери и експерти е засаждането на нови кокосови палми.