Участниците в проекта "Набуко" също ще поискат изключение на газовата директива на ЕС, която ги задължава да предоставят 50% от капацитета на газопровода на друг доставчик. Това каза премиера Бойко Борисов по време на парламентарния контрол днес. От думите му стана ясно, че "Набуко" още отсега изпитва затруднения за осигуряването на необходимите количества природен газ.

От своя страна съпредседателя на "Синята коалиция" Мартин Димитров настоя, че е необходимо България да даде достъп и на други страни до капацитета на "Южен поток", каквото е и изискването на ЕС. Според него може да се стигне до ситуация при която това да е наложително, но да не може това да стане на базата на вече подписаната договорка за съвместна компания между България и Русия за газопровода.

На 17 ноември тази година стана ясно, че Брюксел даде зелена светлина на газовата ни договорка с Русия. Европейската комисия обяви, че няма претенции към подписания на 13 ноември договор между „Газпром" и Българския енергиен холдинг за създаване на съвместна компания „Южен поток България". Това бе съобщено от говорителят на комисията по въпросите на енергетиката Марлен Холцнер пред руския „Комерсант.

„Документът предвижда достъп на акционерите към капацитета на газопровода в съответствие със законите на ЕС", поясни тя. Холцнер още тогава коментира, че акционерите трябва предварително да подават молби за транспортиране на газ в регулаторните органи, а след това в ЕК.

ЕС обаче има сериозни претенции към междуправителствения договор между Русия и България от 18 януари 2008 г. по проекта. „ЕК не смята, че той съответства на законите на ЕС и че инфраструктурата трябва да бъде отворена за всички страни-членки на ЕС, а не само за участниците в проекта.